Bardzo popularnym sposobem wśród oszustów jest ostatnio wyłudzanie pieniędzy przez olx. O co chodzi? Na portalu olx są wystawiane drobne przedmioty na sprzedaż. Cena ich zakupu to od kilku do kilkuset złotych. Kontakt ze sprzedającymi nawiązują chętni do zakupu i aby szybko zakończyć transakcję, proponują płatności udostępniane rzekomo przez portal ogłoszeniowy i wysyłają wiadomości do sprzedających na WhatsAppie.
W wysyłanych wiadomościach jest odnośnik, który prowadzi sprzedającego do spreparowanej strony. Kupujący twierdzi natomiast, że należy podać tam informacje o karcie płatniczej, które pozwolą przelać pieniądze. Sprzedający, prawdopodobnie nie znając zasad takich transakcji, nie zdają sobie sprawy z tego, że dają dostęp do swoich finansów. W rezultacie zamiast otrzymać pieniądze, z ich kont znikają oszczędności. W ten sposób na początku lutego kilku mieszkańców Gorzowa straciło ponad 40 tys. zł.
Niestety w poniedziałek 22 lutego doszło do kolejnego oszustwa metodą „na olx”, ofiarą była mieszkanka Gorzowa, która chciała sprzedać buty. - Oszust zaproponował przelew przez stronę internetową, do której przesłał w komunikatorze link. Wydawał się na tyle wiarygodny, ze sprzedająca zdecydowała się go otworzyć. By otrzymać pieniądze kobieta wpisała dane swojej karty płatniczej, a w celu rzekomej dokładnej weryfikacji także kod PIN. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do pieniędzy na koncie. Po chwili jednak kobieta zajrzała na swoje konto i zobaczyła, że z jej konta zniknęło ponad 50 tys. zł. Po tym kobieta zablokowała swoje konto i zgłosiła się na policję. Kiedy tylko policjanci dowiedzieli się jaki był mechanizm działania, od razu w banku próbowali zablokować przelewy. Okazało się jednak, że pieniądze zostały już wypłacone – opowiada Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.
Dlatego też gorzowscy policjanci po raz kolejny przypominają, aby zachować rozsądek, kiedy przychodzą do nas wiadomości z odnośnikiem do płatności. Zdarza się, że spreparowane strony internetowe mają podobny adres, różniący się jedynie jakimś szczegółem - może być to inna litera czy znak interpunkcyjny. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są niej przestawione lub dodane kropki, cyfry czy zwroty z obcych języków, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego.
Portal gorzowianin.com również ostrzega przed tego typu oszustwami i dlatego publikujemy zdjęcia prób wyłudzeń pieniędzy od naszych czytelników metodą „na olx” ku przestrzodze!
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |