Wiadomości

Trzy dziki, które wędrowały po mieście zostały odstrzelone

18 lutego 2021, 10:09
fot. czytelnik Remigiusz
Nie było dnia, kiedy trzy dorosłe dziki nie pojawiałyby się w parkach, na placach zabaw, pod oknami bloków czy na terenie szpitala. Wiele osób skarżyło się na to, że dziki coraz swobodniej czują się w mieście, a urzędnicy nic z tym nie robią. Jak się okazało, w środowe popołudnie doszło do odstrzału trzech dzików w rejonie szpitala przy ul. Dekerta.

- Co się dzieje przy ul. Dekerta w okolicach szpitala, że droga została zamknięta przez policję? - dopytywał się czytelnik Jarek, który w środowe popołudnie 17 lutego po godz. 17.30 zadzwonił pod numer alarmowy 45 00 66 400 portalu gorzowianin.com. - Zabezpieczamy teren na wniosek Urzędu Miasta, ponieważ jest przeprowadzana akcja związana z dzikami – mówił Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Postanowiliśmy w czwartkowy poranek sprawdzić w wydziale ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miasta Gorzowa, co działo się poprzedniego dnia przy Dekerta. Jak tłumaczy dyrektor wydziału Natalia Marcinkiewicz, była przeprowadzana akcja mająca na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Gorzowa. Jak się okazało, doszło do odstrzału dzików.

- Poprosiliśmy o pomoc policję, aby zamknęła drogę z uwagi na bezpieczeństwo kierowców, którym dzik mógłby wbiec pod koła. Było to niezbędne, ponieważ została przeprowadzona akcja odstrzału. Udało się odstrzelić trzy dorosłe osobniki, które w ostatnich miesiącach pojawiały się nie tylko przy szpitalu na Dekerta, ale również na os. Górczyn, Manhattan czy Sady. Były to dziki, które zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców – opowiada Natalia Marcinkiewicz, dyrektor wydziału ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miasta Gorzowa.

Na obecność dzików w mieście wielokrotnie skarżyli się mieszkańcy Gorzowa, który podkreślali, że miasto nic nie robi z dzikami o czym informowaliśmy na portalu gorzowianin.com wielokrotnie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Mieszkańcy coraz częściej skarżą się na dziki biegające po mieście" czy też "Dziki w Gorzowie. Mieszkańcy sami „proszą się” o tragedię?"

Jak przekonują urzędnicy, najbliższe dni pokażą czy po os. Górczyn, Manhattan i Sady wędrowały tylko te trzy sztuki dzików czy jest też kolejna grupka zwierząt, która zadomowiła się w mieście. Póki co, w czwartek 18 lutego, wydział ochrony środowiska i rolnictwa nie miał jeszcze żadnego zgłoszenia dotyczącego dzików.

Oczywiście te trzy odstrzelone sztuki, to niejedyne dziki które żyją na terenie Gorzowa. Jednak one były najbardziej widoczne, ponieważ wędrowały po parkach, pojawiały się na placach zabaw, na terenie szpitala przy ul. Walczaka i Dekerta oraz przy ruchliwych ulicach. Jednak według szacunków urzędników, w Gorzowie na ten moment może być około 500 sztuk dzików. Odstrzał redukcyjny przeprowadzony w 2021 roku ma objąć około 150 sztuk.

Dziennikarzu! Jeżeli wykorzystujesz w swoich doniesieniach informacje, które przeczytałeś na naszym portalu – podaj proszę źródło. Szanuj naszą pracę!
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości