• Dziś /-1°
  • Jutro /0°
Wiadomości

Węzeł przesiadkowy przy dworcu coraz bliżej. Miasto otrzymało dofinansowanie

17 lutego 2021, 11:47, Marcin Kluwak, redakcja@gorzowianin.com
Gorzów Wielkopolski otrzyma prawie 13,3 mln unijnego dofinansowania na budowę węzła przesiadkowego przy dworcu PKP – informuje magistrat. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku. Zintegrowane Centrum Przesiadkowe ma powstać do 2023 roku.

Budowa centrum przesiadkowego miała rozpocząć się w 2019 roku, ale ze względu na brak chętnych do wykonania dokumentacji projektowej, inwestycja została przesunięta w czasie.

- To kluczowa inwestycja w ramach organizacji transportu publicznego w naszym mieście. Chcemy zapewnić jedno miejsce dla wszystkich form komunikacji miejskiej - podkreślił prezydent Jacek Wójcicki. - Dzisiaj autobusy międzynarodowe zatrzymują się na obrzeżach miasta, a chcemy, aby mogły to zrobić w samym centrum Gorzowa – dodał.

Węzeł przesiadkowy, który powstanie przy dworcu PKP ma nosić nazwę "Zintegrowane Centrum Podróży" i pełnić rolę integracyjną polegającą na powiązaniu głównych obiektów transportu zapewniając sprawną i bezpieczną obsługę pasażerów.

Jednym z najważniejszych założeń budowy węzła przesiadkowego jest to, że tramwaj wróci do kursowania pod dworzec PKP, jednak z pewnymi zmianami. Zlikwidowana zostanie pętla tramwajowa, która zostanie zakończona podwójną "krańcówką" umożliwiającą minięcie się dwóch tramwajów. W centrum przesiadkowym oprócz linii tramwajowej znajdzie się również kolej regionalna i dalekobieżna, autobusy, taksówki oraz dojazd dla samochodów osobowych do specjalnej strefy "Kiss&Ride".

Pojawią się kasy biletowe wspólne dla wszystkich przewoźników, punkt informacji pasażerskiej, biletomaty. Ponadto na placu przed dworcem zostanie zainstalowana 1 kamera wraz z podłączeniem do sieci monitoringu miejskiego oraz pojawią się tablice informacji pasażerskiej, na której będą wyświetlane godziny odjazdów autobusów, tramwajów i pociągów.

Kolejnym ważnym elementem będzie przebudowa ul. Dworcowej na odcinku około 200 metrów od ul. Sikorskiego do ul. Składowej. A także przebudowa sterowania ruchem tramwajowym i sieci trakcyjnej, przebudowa skrzyżowań, chodników, przejść dla pieszych i przystanków tramwajowych oraz dostosowanie ich do osób niepełnosprawnych, w tym niedowidzących.

Fotoreportaż



Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości