Wiadomości

Wraca „ciepły guzik” w gorzowskich autobusach

10 lutego 2021, 13:11
fot. Robert Trębowicz/Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa
Od 17 lutego Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wprowadza ponownie funkcję otwierania drzwi autobusów przez pasażerów czyli tzw. „ciepłego guzika”. Wszystko po to, aby przy obecnych minusowych temperaturach nie wychładzało się wnętrze pojazdu, a pasażerowie mogli podróżować w komfortowych warunkach.

Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie od środy 17 lutego wprowadza ponownie funkcję „ciepłego guzika” w autobusach komunikacji miejskiej, czyli funkcję otwierania drzwi przez pasażerów. Tym samym, jeżeli ktoś będzie chciał wsiąść do autobus lub z niego wysiąść, będzie musiał sam sobie otworzyć drzwi za pomocą specjalnego przycisku. Ciepły guzik dotyczy również gorzowskich tramwajów.

-  Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania otwierane będą tylko te drzwi, którymi pasażerowie chcą wsiąść do pojazdu lub z niego wysiąść. Przyciski otwierania drzwi będą aktywne tylko na przystankach. Funkcja tzw. ciepłego guzika pozwoli na utrzymanie w pojazdach optymalnej temperatury i zapobiegnie nadmiernemu wychładzaniu wnętrza pojazdu – tłumaczy Marcin Pejski, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie. 

W przypadku autobusów/tramwajów, które posiadają tzw. ciepły guzik zostały one oznakowane specjalnymi naklejkami z zewnątrz oraz wewnątrz. W przypadku autobusów, które nie posiadają funkcji tzw. ciepłego guzika (autobusy o numerach bocznych 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616) otwieranie drzwi będzie odbywało się jak do tej pory, czyli przez kierowcę autobusu. 

Jeśli chodzi natomiast o autobusy posiadające funkcję tzw. ciepłego guzika to w tym przypadku można je podzielić na dwie grupy:

- grupa I autobusy posiadające tzw. ciepłe guziki przy wszystkich drzwiach, zarówno pierwszych, drugich jak i trzecich, są to autobusy MAN Lion’s City o numerach bocznych od 598 do 608, następnie MAN Lion’s City o numerach bocznych od 634 do 648, autobusy MAN Lion’s City LL (15-metrowe) o numerach bocznych od 651 do 654 oraz autobusy hybrydowe (z charakterystycznym garbem na dachu) o numerach bocznych od 655 do 660,

- grupa II autobusy posiadające tzw. ciepłe guziki tylko przy drzwiach drugich i trzecich. W tym przypadku drzwi pierwsze będą otwierane we dalszym ciągu przez kierowcę autobusu a drugie i trzeci przez pasażerów z wykorzystaniem tzw. ciepłego guzika. Do tej grupy zaliczają się następujące autobusy: MAN Lion’s City LL (15-metrowe) o numerach bocznych od 617 do 622 oraz o numerach bocznych 649 i 650, autobusy Solaris Urbino 12 o numerach bocznych od 526 do 556 oraz autobusy Solaris Urbino 12 (IV generacji) o numerach bocznych od 624 do 633.

- W pierwszych tygodniach  ponownego działania kierowcy będą zwracali szczególną uwagę i w razie potrzeby otworzą drzwi. Prosimy jednak pasażerów, którzy widzą kogoś kto ma problem z otwarciem drzwi przyciskiem o życzliwość i udzielenie pomocy takiej osobie – mówi Pejski.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości