Wiadomości

Ponowne otwarcie katedry przełożone

22 października 2020, 09:31, red
Po ponad trzech latach od pożaru, w piątek 23 października wierni mieli wrócić do katedry i wziąć udział w uroczystej mszy św., którą miał sprawować biskup Tadeusz Lityński. Niestety ten termin jest już nierealny, ponieważ uroczyste otwarcie katedry pokrzyżował koronawirus.

Do pożaru gorzowskiej katedry doszło po godz. 18 w sobotę 1 lipca 2017 roku. Kiedy ogień pojawił się pod kopułą wieży, w tym czasie w środku odbywała się msza św. Na miejsce przyjechało kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej, a w akcji gaśniczej brało udział ponad 300 strażaków, którzy przez ponad 24 godziny walczyli z żywiołem. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległa wieża katedry, a dół świątyni został zalany. Jesienią 2017 roku ruszyły pierwsze prace remontowe w gorzowskiej katedrze, które trwają do tej pory.

Jeszcze na początku września ksiądz proboszcz Zbigniew Kobus zapowiadał, że uroczysta msza św. wraz z ponownym poświęceniem kościoła miała odbyć się w piątek 23 października. Liturgię miał sprawować biskup Tadeusz Lityński, a ponowne otwarcie katedry miało zostać połączone z inauguracją roku akademickiego w seminarium.

Jak się okazało, ta data jest już nierealna i mszy św. w piątek 23 października w katedrze nie będzie, a wszystko przez koronawirusa. Zakażony COVID-19 jest biskup Tadeusz Lityński, a klerycy z seminarium są w izolacji. Prace na zewnątrz katedry zostały już zakończone i czekają na odbiór konserwatorki, ale osoba za to odpowiedzialna jest na kwarantannie. Dopiero po odbiorze tych prac, będzie można przystąpić do demontażu rusztowania, które znajduje się wokół wieży katedralnej.

Wśród nowych dat ponownego otwarcia katedry pojawia się 11 listopada lub 24 grudnia. Jednak póki co, są to tylko spekulacje.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości