Wiadomości

ZGM walczy z osobami niepłacącymi za prąd

20 stycznia 2021, 14:35
fot. ZGM
Osoby mieszkające w lokalach socjalnych i nie płacące rachunków to spory problem dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie. Aż 15 z 20 gospodarstw domowych jest objętych wyrokiem eksmisyjnym i obecnie bezumownie korzysta z lokalu. Na koniec 2020 roku zadłużenie z tytułu nieopłaconych rachunków za prąd wynosiło ponad 612 tys. zł. Dlatego też ZGM postanowił zainstalować w lokalach socjalnych liczniki przedpłatowe.

Pod koniec grudnia 2020 roku Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie zrealizował inwestycję dotyczącą innowacyjnego systemu przedpłatowego dla instalacji elektrycznej oraz instalacji wodnej w budynku socjalnym przy ulicy Myśliborskiej 23. W budynku znajduje się 20 lokali socjalnych z czego tylko 1 ma tytuł prawny, natomiast 15 gospodarstw domowych objętych jest wyrokiem eksmisyjnym i obecnie bezumownie korzysta z lokalu.

Osoby tam mieszkające od lat nie płacą m.in. rachunków za prąd. Ich zadłużenie na koniec 2020 roku wyniosło 612 tys. 436 zł, w tym odsetki od nieterminowych wpłat 235 tys. 602 zł. Dlatego też ZGM postanowił zainstalować tam tam liczniki przedpłatowe. 

- Prace polegały na modernizacji instalacji elektrycznej i wodnej oraz przystosowania jej do montażu systemu służącego do rozliczania zużycia prądu i wody wraz z niezbędnymi robotami. Przebudową objęto 20 lokali socjalnych. Zamontowanie systemu przedpłatowego ma pozwolić na ograniczenie kosztów generowanych przez niepłacących mieszkańców na zaspokojenie swoich życiowych potrzeb w zakresie energii elektrycznej oraz wody i ścieków, które na chwilę obecną są ponoszone w 100% przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej oraz kontrolowaniu płatności za zużyte media – opowiada Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

System działa na zasadzie wydania użytkownikowi lokalu karty i doładowania jej po wniesieniu opłaty z góry co umożliwia zużycie określonej objętości/ilości – jest ustalana przez administratora na podstawie wniesionej opłaty. W chwili gdy użytkownik wykorzysta doładowanie dostęp do energii czy wody zostaje odcięty. Aby ponownie móc korzystać z mediów, użytkownik musi zakupić kody/doładować kartę. System zostanie uruchomiony 1 marca 2021 roku. 

- Jest to jeden z elementów „nowej polityki mieszkaniowej” przyjętej w ubiegłym roku. Wprowadzanie takich rozwiązań technologicznych do zasobu ma na celu kontrolę nad wydatkami a przede wszystkim ich ograniczenie. Ma uczyć i motywować mieszkańców do regularnego wnoszenia opłat za korzystanie z lokali i większej odpowiedzialności za eksploatację mieszkania – podkreśla Nowacki. 

ZGM planuje w tym roku uruchomić taki system również w budynku przy ulicy Złotego Smoka 6.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Fotoreportaż


1/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

1/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

2/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

2/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

3/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

3/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

4/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

4/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

5/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

5/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości