Wiadomości

ZGM walczy z osobami niepłacącymi za prąd

20 stycznia 2021, 14:35
fot. ZGM
Osoby mieszkające w lokalach socjalnych i nie płacące rachunków to spory problem dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie. Aż 15 z 20 gospodarstw domowych jest objętych wyrokiem eksmisyjnym i obecnie bezumownie korzysta z lokalu. Na koniec 2020 roku zadłużenie z tytułu nieopłaconych rachunków za prąd wynosiło ponad 612 tys. zł. Dlatego też ZGM postanowił zainstalować w lokalach socjalnych liczniki przedpłatowe.

Pod koniec grudnia 2020 roku Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie zrealizował inwestycję dotyczącą innowacyjnego systemu przedpłatowego dla instalacji elektrycznej oraz instalacji wodnej w budynku socjalnym przy ulicy Myśliborskiej 23. W budynku znajduje się 20 lokali socjalnych z czego tylko 1 ma tytuł prawny, natomiast 15 gospodarstw domowych objętych jest wyrokiem eksmisyjnym i obecnie bezumownie korzysta z lokalu.

Osoby tam mieszkające od lat nie płacą m.in. rachunków za prąd. Ich zadłużenie na koniec 2020 roku wyniosło 612 tys. 436 zł, w tym odsetki od nieterminowych wpłat 235 tys. 602 zł. Dlatego też ZGM postanowił zainstalować tam tam liczniki przedpłatowe. 

- Prace polegały na modernizacji instalacji elektrycznej i wodnej oraz przystosowania jej do montażu systemu służącego do rozliczania zużycia prądu i wody wraz z niezbędnymi robotami. Przebudową objęto 20 lokali socjalnych. Zamontowanie systemu przedpłatowego ma pozwolić na ograniczenie kosztów generowanych przez niepłacących mieszkańców na zaspokojenie swoich życiowych potrzeb w zakresie energii elektrycznej oraz wody i ścieków, które na chwilę obecną są ponoszone w 100% przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej oraz kontrolowaniu płatności za zużyte media – opowiada Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

System działa na zasadzie wydania użytkownikowi lokalu karty i doładowania jej po wniesieniu opłaty z góry co umożliwia zużycie określonej objętości/ilości – jest ustalana przez administratora na podstawie wniesionej opłaty. W chwili gdy użytkownik wykorzysta doładowanie dostęp do energii czy wody zostaje odcięty. Aby ponownie móc korzystać z mediów, użytkownik musi zakupić kody/doładować kartę. System zostanie uruchomiony 1 marca 2021 roku. 

- Jest to jeden z elementów „nowej polityki mieszkaniowej” przyjętej w ubiegłym roku. Wprowadzanie takich rozwiązań technologicznych do zasobu ma na celu kontrolę nad wydatkami a przede wszystkim ich ograniczenie. Ma uczyć i motywować mieszkańców do regularnego wnoszenia opłat za korzystanie z lokali i większej odpowiedzialności za eksploatację mieszkania – podkreśla Nowacki. 

ZGM planuje w tym roku uruchomić taki system również w budynku przy ulicy Złotego Smoka 6.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Fotoreportaż


1/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

1/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

2/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

2/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

3/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

3/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

4/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

4/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

5/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

5/5 Liczniki przedpłatowe w mieszkaniach socjalnych

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości