Wiadomości

Lokale są pozamykane. Właściciele i tak muszą zapłacić za koncesję na alkohol

14 stycznia 2021, 11:45
fot. Shutterstock
Pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią ograniczenia nikogo nie oszczędzają. Wśród osób, które liczą straty są właściciele lokali gastronomicznych. Oprócz opłat za czynsz, wypłaty dla pracowników etc., muszą również do końca stycznia zapłacić za koncesję na sprzedaż alkoholu, chociaż ich lokale są zamknięte. Urząd Miasta Gorzowa podkreśla, że zajmie się sprawą.

Jeden z mieszkańców Gorzowa poruszył problem dotyczący właścicieli restauracji, pubów, dyskotek i innych lokali gastronomicznych, które obecnie z powodu lockdownu są zamknięte, ale i tak muszą opłacić koncesję na sprzedaż alkoholu. 

- Jak wy dajecie sobie rade, skoro wasze źródło zarobku jak pub, pizzeria, knajpa, piwialnia jest zamknięta?! Natomiast dla Urzędu Miasta, a szczególnie dla osób odpowiedzialnych za koncesje na alkohol, sprzedać nie możecie, ale za koncesję na alkohol musicie zapłacić?! Może pora nagłośnić problem zakazu sprzedaży alkoholu przez ten ,,rząd" z racji pandemii, który  nie pomaga w anulowaniu koncesji na alkohol – opisuje pan Tomasz. Natomiast zdaniem innego mieszkańca Gorzowa, właściciele lokali zamiast o coś prosić, powinni otworzyć po prostu otworzyć swoje restauracje i bary. - Cały lockdown jest bezprawny i niekonstytucyjny – uważa pan Maciej. 

Opłatę za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowym przedsiębiorcy muszą opłacić do 31 stycznia. Jeżeli ktoś rozpoczyna działalność i będzie to pierwsze zezwolenie, musi zapłacić: 525 zł na sprzedaż napojów zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa; 525 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz 2100 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18% alkoholu.

Natomiast przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży, w którym roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim przekroczyła: 37 500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości do 4,5% alkoholu oraz piwa – wnosi opłatę w wysokości 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim. 37 500 zł dla napojów alkoholowych o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) – wnosi opłatę w wysokości 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim. W przypadku przekroczenia 77 000 zł dla napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu – wnosi opłatę w wysokości 2,7% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Gorzowa z pytaniem czy właściciele lokali, które obecnie są zamknięte zostaną zwolnieni z opłaty koncesji na alkohol aż do momentu, kiedy będą mogli ponownie się otworzyć. 

- Prosimy przedsiębiorców o kontakt z Urzędem Miasta i opisanie sytuacji w której znajduje się dany lokal oraz podanie argumentów, które mogłyby ich zwolnić z opłaty za koncesję. Wówczas sprawdzimy czy prawo pozwala nam na zwolnienie z takiej opłaty. W naszym mieście panuje taka zasada, że w tym trudnych czasach staramy się pomagać naszym przedsiębiorcom jak tylko możemy. Jednak najpierw musimy poznać ich argumentację – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości