Wiadomości

Gorzów: Opłata "covidowa" na paragonie z wizyty lekarskiej

14 stycznia 2021, 09:03
fot. facebook/Gorzów-rozmowy o wszystkim
Od kilku tygodni w prywatnych gabinetach lekarskich można na paragonie zauważyć dodatkową opłatę tzw. "opłatę covidową". W zależności od placówki ta opłata waha się od 5 zł do nawet 150 zł. Pacjenci są oburzeni wprowadzeniem takiej opłaty, natomiast placówki tłumaczą się, że te pieniądze są przeznaczane na zakup maseczek, fartuchów i środków dezynfekujących.

Na paragonie, z wizyty w Centrum Medycznym "Nowa 5" z Gorzowa, który pani Paulina wrzuciła na facebookową grupę "Gorzów-rozmowy o wszystkim" pojawiła się "opłata covidowa" w wysokości 10 zł. Pod wpisem mieszkanki Gorzowa wywiązała się spora dyskusja. 

- To opłata chyba za środki dezynfekcyjne - podkreśla pani Edyta. - Ja u ortodonty dopłacam od marca 50 zł - opowiada pani Asia. - Cena za wizytę w kwietniu i grudniu też bardzo się różni. Wszyscy zarabiają na covidzie jak mogą. Tylko z klasy robotniczej się na każdym kroku zdziera - przyznaje pani Marzena, która pokazała dwa paragony za tę samą usługę. Z kwietnia 2020 roku za konsultację chirurgiczną, gdzie zapłaciła 170 zł. Natomiast na paragonie z 18 grudnia 2020 roku cena za konsultację wyniosła 200 zł, a do tego została doliczona "opłata covidowa" w wysokości 10 zł.

W rozmowie z Business Insider recepcjonistka w  Centrum Medycznym Nowa 5 w Gorzowie Wielkopolskim wyjaśniła, że to częściowa rekompensata kosztów zabezpieczenia gabinetu przed wirusem. Pieniądze są przeznaczane na zakup maseczek, fartuchów, środków dezynfekujących.

- Nie ma przepisów, które wprost wprowadzałyby tzw. opłatę covidową. Niestety z uwagi na pandemię koszty funkcjonowania gabinetów są wyższe i nie jest to tylko problem prywatnych przychodni. Jest mnóstwo miejsc, gdzie lekarze kupują za własne pieniądze środki ochrony i dezynfekcji. Część z tych dodatkowych kosztów przerzucają na pacjentów. Rozumiem, że im się to nie podoba – płacą w końcu za wizytę i nie chcą ponosić jeszcze wydatków związanych z dezynfekcją – komentuje na łamach Business Insider Rafał Hałubicki, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości