• Dziś 10°/1°
  • Jutro 10°/3°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Policja interweniowała dwa razy w pubie przy Pocztowej

18 stycznia 2021, 09:55
fot. czytelnik Rafał
Właściciel pubu przy ul. Pocztowej postanowił otworzyć w weekend swój lokal pomimo obowiązujących obostrzeń. Wszystko w ramach akcji #otwieramy. Zarówno w piątek, jak i sobotę w pubie interweniowała policja, która skieruje wobec właściciela wniosek o ukaranie do sądu.

W ramach akcji #otwieramy, coraz więcej przedsiębiorców w całej Polsce buntuje się i otwiera swoje biznesy pomimo wprowadzonych restrykcji. Na Interaktywnej "mapie wolnego biznesu" swoje otwarcie ogłosiło sześciu przedsiębiorców z województwa lubuskiego, w tym dwóch z Gorzowa. Wśród nich znalazł się Chillout Pub przy ul. Pocztowej 13. 

W piątek 15 stycznia po godz. 21 w Chillout Pubie policja wraz z pracownikami sanepidu przeprowadziła kontrolę, o czym informowaliśmy w artykule „Otworzyli pub pomimo obostrzeń. Na miejscu pojawiła się policja i sanepid”.

Na kolejną interwencję policji właściciele lokalu nie czekali długo. Już następnego dnia, w sobotni wieczór 16 stycznia w pubie przy ul. Pocztowej po raz kolejny pojawiła się policja. W momencie kontroli, w lokalu przebywało około 20 klientów. 

- Policjanci po raz kolejny otrzymali sygnał o pubie przy ulicy Pocztowej, który mimo obowiązujących obostrzeń przyjmuje gości. Również ta kontrola zakończyła się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Ponadto służby sanitarne mogą nałożyć na właściciela karę w wysokości nawet 30 tys. złotych. Takie kontrole będą przeprowadzane za każdym razem, kiedy otrzymamy sygnał, że dany lokal działa pomimo zakazu - komentuje Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

#otwieramy

Natomiast jak tłumaczą twórcy akcji #otwieramy i interaktywnej „mapy wolnego biznesu”, zgodnie z Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 października 2020 r. II SA/Op 219/20 bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej rząd nie może zakazać określonych zakresów działalności. Tak więc zakaz prowadzenia działalności dyktowany aktami wykonawczymi Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest bezprawny. Także stosowane ograniczenia, o których mowa w art. 22 Konstytucji RP, nie mają prawidłowej podstawy prawnej, gdyż upoważnienie ustawowe nie zawiera jakichkolwiek wytycznych do wydawanych aktów wykonawczych, co jest sprzeczne z art. 92 Konstytucji RP.

Tym samym żaden mandat wystawiony przez policję oraz kara administracyjna z sanepidu nie ma prawa dojść ostatecznie do skutku. Wobec powyższych faktów prawnych popartych przez wyrok WSA w Opolu, czas zakończyć gospodarczy lockdown.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości