Otworzyli pub pomimo obostrzeń. Na miejscu pojawiła się policja i sanepid

16 stycznia 2021, 12:42
fot. Shutterstock
W piątkowy wieczór w ramach akcji #otwieramy jeden z lokali przy ul. Pocztowej w Gorzowie postanowił otworzyć się pomimo obowiązujących obostrzeń. Tuż po godz. 21 na miejsce pojawił się na miejscu policyjny patrol oraz pracownicy sanepidu. Nikt nie dostał mandatu, ale policjanci postanowili skierować wniosek o ukaranie do sądu.

Jak informował w piątek portal lubuskie24.pl, w ramach akcji #otwieramy, coraz więcej przedsiębiorców buntuje się i otwiera swoje biznesy pomimo wprowadzonych restrykcji. Na Interaktywnej "mapie wolnego biznesu" swoje otwarcie ogłosiło czterech przedsiębiorców z województwa lubuskiego, w tym dwóch z Gorzowa. Wśród nich znalazł się Chillout Pub przy ul. Pocztowej 13. Ta wiadomość została przyjęta bardzo pozytywnie przez mieszkańców Gorzowa, którzy zapowiedzieli, że pojawią się w pubie, aby wesprzeć jego właścicieli.

Na interwencję policji w otwartym pubie nie trzeba było długo czekać. W piątek 15 stycznia po godz. 21 w Chillout Pubie pojawiła się policja wraz z pracownikami sanepidu. W lokalu przebywało wówczas kilkunastu klientów.

- Policjanci otrzymali sygnał o pubie przy ulicy Pocztowej, który mimo obowiązujących obostrzeń przyjmuje gości. Funkcjonariusze będą w tej sprawie prowadzić postępowanie, które zakończy się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Służby sanitarne posiadają natomiast uprawnienia i narzędzia do dyscyplinowania właścicieli, którzy swoim postępowaniem naruszają obowiązujące przepisy, narażając w ten sposób na rozprzestrzenianie się epidemii – komentuje Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Policjanci zapowiadają, że wraz z sanepidem będą reagować na wszelkie informacje, które dotyczą łamania obowiązujących obostrzeń. Natomiast przedstawiciele inspekcji mają możliwość nałożenia kary w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. 

Natomiast jak tłumaczą twórcy akcji #otwieramy i interaktywnej „mapy wolnego biznesu”, zgodnie z Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 października 2020 r. II SA/Op 219/20 bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej rząd nie może zakazać określonych zakresów działalności. Tak więc zakaz prowadzenia działalności dyktowany aktami wykonawczymi Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest bezprawny. Także stosowane ograniczenia, o których mowa w art. 22 Konstytucji RP, nie mają prawidłowej podstawy prawnej, gdyż upoważnienie ustawowe nie zawiera jakichkolwiek wytycznych do wydawanych aktów wykonawczych, co jest sprzeczne z art. 92 Konstytucji RP.

Tym samym żaden mandat wystawiony przez policję oraz kara administracyjna z sanepidu nie ma prawa dojść ostatecznie do skutku. Wobec powyższych faktów prawnych popartych przez wyrok WSA w Opolu, czas zakończyć gospodarczy lockdown.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości