Spółdzielnia Górczyn wybuduje instalację fotowoltaiczną

9 stycznia 2021, 20:00
fot. archiwum
Jedna z największych spółdzielni mieszkaniowych w Gorzowie, czyli SM Górczyn jeszcze w tym roku ruszy z budową nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej. Za pomocą fotowoltaiki spółdzielnia chce oświetlać części wspólne w budynkach. To pozwoli zmniejszyć opłaty, którymi obciążani są mieszkańcy.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn wystartowała w konkursie o unijne wsparcie w ramach Odnawialnych Źródeł Energii i otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 3 mln zł na budowę nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej. SM Górczyn to blisko 9 tys. mieszkań w prawie 250 budynkach. 

Instalacja fotowoltaiczna pozwoli na ekologiczne zasilanie części wspólnych w budynkach, przez co zmniejszą się opłaty. Oszczędności mają być odczuwalne dla mieszkańców. – Instalacja będzie miała moc 1,2 megawata. Przeliczając jej możliwości na obecne ceny energii to zaoszczędzone w skali spółdzielni ok. 600-700 tys. zł. Tyle mniej zapłacą mieszkańcy – tłumaczy Marcin Michalski, zastępca prezesa SM Górczyn.

Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, który podpisał umowę na dofinansowanie podkreślał, że realizowana przez spółdzielnię inwestycja może być przykładem dla innych. – To spora instalacja i bardzo ciekawy projekt, swego rodzaju przetarcie szlaku oraz pokazanie dobrego przykładu innym spółdzielniom mieszkaniowym, że mogą pozyskiwać środki unijne i efektywnie je wykorzystywać – podkreśla Marcin Jabłoński.

Prace związane z realizacją zadania ruszą jeszcze w tym roku i zakończą się w 2022 r. Ich całkowity koszt to 7 mln zł.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->