Wiadomości

Właściciel antyaborcyjnej furgonetki został... uniewinniony

12 stycznia 2021, 13:22
fot. archiwum
We wtorek 12 stycznia odbyła się rozprawa apelacyjna w sprawie antyaborcyjnej furgonetki. Decyzją sądu pierwszej instancji właściciel pojazdu dopuścił się nieobyczajnego wybryku i miał zapłacić 1500 zł grzywny. Jednak Kazimierz Sokołowski nie zgadzał się z tą decyzją i odwołał się od wyroku. Decyzją Sądu Okręgowego w Gorzowie, właściciel antyaborcyjnej furgonetki został uniewinniony.

Antyaborcyjna furgonetka stoi na parkingu przed Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie od lutego 2020 roku do tej pory. Na bannerach umieszczonych na pojeździe, znajdują się zdjęcia zakrwawionego płodu po aborcji, co wciąż oburza wielu mieszkańców Gorzowa. 

W październiku 2020 roku w Sądzie Rejonowym w Gorzowie zapadł wyrok w sprawie ciężarówki, a sędzia Anna Szulc uznała Kazimierza Sokołowskiego, właściciela antyaborcyjnej ciężarówki za winnego dopuszczenia się nieobyczajnego wybryku. Polegał on na tym, że obwiniony pozostawiał zaparkowany samochód marki volkswagen z umieszczonymi na nim banerami przedstawiającymi zakrwawiony płód, czym zakłócał spokój publiczny i wywoływał zgorszenie. Sąd uznając Sokołowskiego za winnego wymierzył mu karę 1500 złotych grzywny. 

Zgodnie z zapowiedziami, Kazimierz Sokołowski, który nie zgadzał się z decyzją sądu, odwołał się od wyroku sądu pierwszej instancji. We wtorek 12 stycznia w Sądzie Okręgowym w Gorzowie odbyła się apelacja w tej sprawie. Jak się okazało, tym razem sędzia Roman Makowski z Sądu Okręgowego zmienił wyrok i uniewinnił obwinionego od popełnienia zarzucanego mu czynu.

- Zdaniem Sądu Okręgowego zachowanie obwinionego nie wyczerpało znamion zarzucanego mu czynu. Nie było wybrykiem, ponieważ obwiniony działał w ramach powszechnie akceptowanych norm postępowania. Nie było nieobyczajne, ponieważ nie dopuścił się demoralizacji, deprawacji itp. A także nie zakłócało spokoju publicznego – komentuje Lidia Wieliczuk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gorzowie. 

Kazimierz Sokołowski zdaniem Sądu Okręgowego, działał w ramach prawa do swobody wypowiedzi, które gwarantuje mu konstytucja RP . - Ponadto orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dopuszcza ostre środku wyrazu w przedstawianiu swoich poglądów w  ramach realizacji prawa do swobody wypowiedzi, normy postępowania jakie są akceptowane – tłumaczy Wieliczuk.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Czy śledzisz już nasz portal na Facebooku, Twitterze,  i YouTube


Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać! tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości