Wiadomości

Proces w sprawie pożaru katedry rusza od nowa

5 stycznia 2021, 15:45
fot. archiwum
Decyzją Sądu Okręgowego w Gorzowie proces apelacyjny w sprawie pożaru zostanie wznowiony. Wszystko przez to, że sędzia Ewa Wieczór zdecydowała się na zmianę kwalifikacji czynu. Ksiądz proboszcz Zbigniew K. będzie teraz odpowiadał za nieumyślne sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy. Grozi mu do 3 lat więzienia.

We wrześniu 2020 roku sąd pierwszej instancji uznał, że oskarżony proboszcz Zbigniew K. jest winny niedopełnienia obowiązków oraz szeregu zaniedbań w związku z pożarem katedry i wymierzył mu karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Jak się okazało, zarówno obrońca księdza, jak i prokurator odwołał się od wyroku.

Podasz pierwszej rozprawy apelacyjnej, która odbyła się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia prokurator Mariusz Dąbkowski podtrzymywał wszystko, co zostało zawarte w akcie oskarżenia oraz wnosił o nałożenie na księdza proboszcza Zbigniewa K. obowiązku powstrzymania się od pełnienia funkcji związanych z realizacją zadań i obowiązków dotyczących zapewnienia ochrony przeciwpożarowej obiektów budowlanych. A także chciał, aby apelacja obrońcy nie została uwzględniona. Z kolei obrońca księdza proboszcza, mecenas Marek Hrybacz chciał uniewinnienia Zbigniewa K. oraz warunkowego umorzenia postępowania. A także wnosił o oddalenie apelacji prokuratora. Również sam ksiądz proboszcz podkreślał że jest niewinny.

We wtorek 5 stycznia 2021 roku w Sądzie Okręgowym miał zapaść wyrok w rozprawie apelacyjnej dotyczącej pożaru katedry w Gorzowie, ale sędzia Ewa Wieczór zdecydował, że zostanie wznowiony przewód sądowy z uwagi na zmianę kwalifikacji czynu. Wcześniej ksiądz proboszcz Zbigniew K. odpowiadał z artykułu 164 § 1 kodeksu karnego, czyli sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Natomiast sędzia Ewa Wieczór zdecydowała, ksiądz będzie odpowiadał z artykułu 164. § 2 kodeksu karnego, czyli w momencie, kiedy sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Pierwszą rozprawę zaplanowano na poniedziałek 15 lutego w Sądzie Okręgowym w Gorzowie. Zostanie wówczas przesłuchany były proboszcz Zbigniew Samociak oraz Wojciech Jurek, były ekonom kurii zielonogórsko-gorzowskiej.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości