Wiadomości

Jak pozbyć się starego samochodu?

26 grudnia 2020, 18:25

Auta względnie nowe, w dobrym stanie, bez większego trudu da się sprzedać na rynku wtórnym. Co jednak zrobić z mocno wysłużonym, wiekowym samochodem? Jak się go pozbyć, by przy okazji nie narazić się na żadne kłopoty z prawem?

Sprzedaż starego samochodu

Złomowanie jest wygodną opcją, ale raczej nie ma co liczyć na większy zastrzyk gotówki. Można więc spróbować sprzedać auto prywatnej osobie, choć to zwykle trwa bardzo długo i rzadko kiedy kwota z takiej transakcji jest naprawdę satysfakcjonująca. Dużo prostszym rozwiązaniem jest na przykład skup aut Toruń – nie trzeba tygodniami czekać na zdecydowanego nabywcę, a pieniądze otrzymuje się od ręki.

W dobrym skupie można liczyć na korzystne stawki i uproszczone formalności, więc nawet jeśli otrzymana kwota jest niższa od tej, jaką można by było uzyskać przy prywatnej sprzedaży, oszczędzamy mnóstwo czasu i nerwów. Korzystając z usług renomowanego skupu unika się również ryzyka, że samochód trafi na nielegalne złomowisko bądź posłuży komuś do nielegalnej działalności jak kradzież paliwa czy wyłudzanie odszkodowań.

Legalne złomowanie

Samochód o bardzo małej wartości, którego nie warto już naprawiać, można po prostu zezłomować. Legalne placówki, jak skup aut Solec Kujawski, przyjmują samochody w każdym stanie, a po wymontowaniu wartościowych podzespołów pojazd jest utylizowany zgodnie z przepisami.

Za złomowane auto nie dostaje się wiele, zwykle jest to mniej niż tysiąc złotych, ale przynajmniej właściciel ostatecznie pozbywa się swojego motoryzacyjnego kłopotu. Niektórzy kierowcy przed zezłomowaniem swojego auta próbują wymontować te najbardziej chodliwe części, co jednak rzadko kiedy się opłaca – jeśli masa samochodu nie zgadza się z parametrami w dowodzie rejestracyjnym, SDP obniża kwotę za każdy brakujący kilogram.

Samodzielny demontaż

To może warto rozebrać auto we własnym zakresie? Cóż, przepisy wymagają, by samochód został formalnie zdany, a to oznacza albo złomowanie w SDP, albo zgłoszenie kradzieży na policji. Bez tych formalności auto nadal figuruje w rejestrze pojazdów, co nakłada na kierowcę obowiązek wykupu OC – brak polisy jest karalny.

Samodzielne rozebranie auta jest nielegalne, ponieważ kierowca nie może zagwarantować, że utylizowane przez niego odpady nie zanieczyszczą środowiska. Kary za samodzielny demontaż samochodu są bardzo wysokie, mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się oddać stary pojazd do skupu lub Stacji Demontażu Pojazdów – zysk jest mniejszy, ale bez konsekwencji prawnych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości