Wiadomości

Czy zima znów zaskoczy drogowców?

24 listopada 2020, 09:01
Przed nami okres zimowy, na drogach może być niebezpiecznie. Zarządcy dróg przygotowują się do walki ze skutkami nadchodzącej zimy. Pamiętać musimy, że nie ma możliwości, aby w kilka minut po ustaniu opadów odśnieżyć wszystkie drogi. Potrzebna jest więc rozwaga i cierpliwość.

Drogi krajowe, wojewódzki i gminna (miejskie) podzielone są na różne standardy zimowego utrzymania. Na terenie naszego województwa, drogą o najwyższym standardzie zimowego utrzymania jest droga ekspresowa S3 i autostrada A2. Jest to łącznie ponad 450 kilometrów. Jak szybko drogowcy mają uprać się ze śniegiem lub lodem na tych trasach?

Standard I oznacza, że jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godz.

W standardzie II są wszystkie drogi krajowe na terenie województwa, których utrzymanie leży w gestii GDDKiA. Są to na przykład: DK 22 od Kostrzyna w kierunku Gdańska. Tutaj po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe i warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruchu może występować do 6 godz.

Wiele dróg na terenie naszego województwa jest w jeszcze niższym – trzecim standardzie zimowego utrzymania. W tym przypadku jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu >4%, na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godz. od momentu ustaniu opadów śniegu.

Na terenie naszego regionu jest też mnóstwo dróg o jeszcze niższym – IV, V i nawet VI standardzie zimowego odśnieżania. Dobrym przykładem jest droga gminna w gminie Lubiszyn, prowadząca od granic administracyjnych Gorzowa Wielkopolskiego do granic województwa lubuskiego. Przed wybudowanie drogi S3 przebiegała tamtędy DK nr 3. Później ta droga przeszła w ręce gminy i została zdegradowana do drogi IV kategorii. Ruch jednak pozostał, szczególnie samochodów ciężarowych.

Co nas czeka zimą na tej lub podobnej drodze? Otóż luźny śnieg może tam zalegać do 8 godzin, możemy napotkać zaspy, a przerwy w komunikacji (drożności drogi) mogą potrwać nawet 8 godzin! Gołoledź i śliskość pośniegowa mogą utrzymywać się od 8 do 10 godzin!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości