• Dziś 19°/7°
  • Jutro 14°/5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 0
Wiadomości

Tramwaj wróci pod dworzec PKP. W 2021 roku ruszy budowa węzła przesiadkowego

21 grudnia 2020, 11:48
Władze Gorzowa nie rezygnują z budowy centrum przesiadkowego przy dworcu PKP i szykują się do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy robót. Jeżeli uda się znaleźć wykonawcę, wówczas prace ruszą jeszcze w 2021 roku i potrwają około 1,5 roku. Szacunkowy koszt budowy węzła przesiadkowego to 18 mln zł.

Budowa centrum przesiadkowego miała rozpocząć się w 2019 roku, ale ze względu na brak chętnych do wykonania dokumentacji projektowej, inwestycja została przesunięta w czasie. Teraz projekt jest gotowy i miasto może szukać wykonawcy robót. Co istotne, "Budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP w Gorzowie wraz z przebudową infrastruktury tramwajowej" znalazła się w budżecie miasta na 2021 rok.

- Urząd Miasta Gorzowa planuje przeprowadzenie procedury przetargowej w pierwszym kwartale 2021 roku na wyłonienie wykonawcy, który wybuduje węzeł przesiadkowy. Jeśli procedura przebiegnie prawidłowo, zostanie podpisana umowa. Od tego momentu prace powinny potrwać około 16 miesięcy. Szacowany koszt budowy węzła wynosi około 18 mln złotych brutto – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Węzeł przesiadkowy, który powstanie przy dworcu PKP ma nosić nazwę "Zintegrowane Centrum Podróży" i pełnić rolę integracyjną polegającą na powiązaniu głównych obiektów transportu zapewniając sprawną i bezpieczną obsługę pasażerów. Jednym z najważniejszych założeń budowy węzła przesiadkowego jest to, że tramwaj wróci do kursowania pod dworzec PKP, jednak z pewnymi zmianami. Zlikwidowana zostanie pętla tramwajowa, która zostanie zakończona podwójną "krańcówką" umożliwiającą minięcie się dwóch tramwajów.

W centrum przesiadkowym oprócz linii tramwajowej znajdzie się również kolej regionalna i dalekobieżna, autobusy, taksówki oraz dojazd dla samochodów osobowych do specjalnej strefy "Kiss&Ride". Pojawią się kasy biletowe wspólne dla wszystkich przewoźników, punkt informacji pasażerskiej, biletomaty. Ponadto na placu przed dworcem zostanie zainstalowana 1 kamera wraz z podłączeniem do sieci monitoringu miejskiego oraz pojawią się tablice informacji pasażerskiej na której będą wyświetlane godziny odjazdów autobusów, tramwajów i pociągów.

Kolejnym ważnym elementem będzie przebudowa ul. Dworcowej na odcinku około 200 metrów od ul. Sikorskiego do ul. Składowej. A także przebudowa sterowania ruchem tramwajowym i sieci trakcyjnej, przebudowa skrzyżowań, chodników, przejść dla pieszych i przystanków tramwajowych oraz dostosowanie ich do osób niepełnosprawnych, w tym niedowidzących.

Fotoreportaż



Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości