Wiadomości

Sprawa pożaru katedry wraca do sądu!

3 grudnia 2020, 08:56
fot. archiwum
We wrześniu sąd pierwszej instancji uznał, że oskarżony proboszcz Zbigniew K. jest winny niedopełnienia obowiązków oraz szeregu zaniedbań w związku z pożarem katedry i wymierzył mu karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Jak się okazało, zarówno obrońca księdza, jak i prokurator odwołał się od wyroku. Rozprawa apelacyjna odbędzie się jeszcze w grudniu, tuż przed świętami.

W piątek 11 września w Sądzie Rejonowym w Gorzowie zapadł wyrok w sprawie pożaru katedry. Na ławie oskarżonych zasiadał obecny ksiądz proboszcz Zbigniew K. któremu zarzucało się niedopełnienie obowiązków i szereg zaniedbań, które miały doprowadzić do pożaru katedry. Zbigniewowi K. groziło do 8 lat więzienia.

- Wnoszę o uznanie oskarżonego za winnego popełnionych czynów i wymierzenie kary 1 rok więzienia z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat. A także o grzywnę wysokości 20 tys. zł oraz informowanie sądu co pół roku o przebiegu próby – mówił prokurator Mariusz Dąbkowski. Z kolei obrońca wnosił o uniewinnienie Zbigniewa K., zmianę kwalifikacji czynu, a następnie warunkowe umorzenie postępowania. Natomiast sam ksiądz proboszcz podkreślał, że czuje się ofiarą zarzutów.

Sąd uznał, że Zbigniewa K. za winnego popełnionego czynu. - Wymierzam oskarżonemu karę 1 roku pozbawienia wolności, która warunkowo zostaje zawieszona na 2 lata. Ponadto wymierzam grzywnę w wysokości 14 tys. zł oraz zobowiązuję Zbigniewa K. do wpłacenia 10 tys. zł na rzecz funduszu osób pokrzywdzonych. Wina oskarżonego nie budzi żadnych wątpliwości – mówił podczas ogłoszenia wyroku sędzia Łukasz Gawdziński.

Wyrok był nieprawomocny. Jak się okazało, odwołał się od niego nie tylko obrońca księdza proboszcza, ale również prokurator. - Akta z apelacją prokuratury i obrońcy oskarżonego przesłano pod koniec listopada do Sądu Okręgowego w Gorzowie. Rozprawę apelacyjną zaplanowano na wtorek 22 grudnia – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Lidia Wieliczuk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gorzowie.

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości