Wiadomości

Od soboty cała Polska w czerwonej strefie!

23 października 2020, 11:21
fot. gorzowianin.com
Podczas piątkowej konferencji prasowej premier poinformował, że od soboty 24 października cała Polska będzie czerwoną strefą. Zostały ogłoszone również nowe restrykcje. Uczniowie z klas 4-8 szkół podstawowych będą pracować w trybie zdalnym, zostaną zamknięte restauracje, a w zgromadzeniach nie będzie mogło wziąć udział więcej niż 5 osób.
W piątkowe przedpołudnie 23 października odbyła się konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia na temat nowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. - Musimy zahamować przyrost zakażeń i obostrzenia, które wprowadzamy będą miały swój skutek za 10 czy 14 dni. Jeżeli te obostrzenia nie będą działać, będziemy zmuszeni zamykać kolejne dziedziny naszego życia. Na ten moment te nowe obostrzenia wydają się najbardziej racjonalne – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Najważniejszą zmianą jest to, że cała Polska od soboty 24 października staje się czerwoną strefą. W związku z tym, niektóre restrykcje ulegają zaostrzeniu:

- uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych będą uczyć się w trybie zdalnym. Jak mówił premier chcą ograniczyć skupiska młodzieży w środkach komunikacji miejskiej

- w godz. 8-16 dzieci i młodzież do 16 roku życia będzie mogła wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłego. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy dzieco idzie do szkoły lub wraca z niej do domu. A takze w weekendy i dni wolne od nauki.

- lokale gastronomiczne będą zamknięte dla klientów. Przez najbliższe dwa tygodnie restauracje będą mogły wydawać jedzenie jedynie na wynos lub na dowóz

- ograniczenie imprez, spotkań, zebrań i zgromadzeń publicznych do 5 osób. Ważnymi wyjątkami są rodziny oraz osoby będące w pracy.

-  ograniczenie przemieszczania się seniorów powyżej 70 roku życia, z wyłączeniem czynności zawodowych, robienia zakupów lub uczestniczenia w mszy św. - Prosimy seniorów powyżej 70 roku życia o nie wychodzenie z domu i nie przemieszczanie się. Uruchamiany solidarnościowych korpus wsparcia seniorów, którzy nie mieszkają ze swoją rodziną lub nie mają osoby, które mogłyby im pomóc. Chcemy, aby seniorzy zostali w domu. Większość osób, która umiera na COVID-19, to zdecydowana większość seniorów powyżej 70 roku życia – mówił Morawiecki.

- zamknięte zostaną sanatoria.


 

Pozostałe obostrzenia:

- szkoły wyższe i ponadpodstawowe nauka w trybie zdalnym

- wydarzenia sportowe bez uzdiału publiczności

- wydarzenia kulturalne do 25% udziału publiczności

- zawieszona działalność basenów, siłowni i aquaparków

- 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m.kw.

- 1 osoba na 15 m.kw. w placówkach handlowych powyżej 100 m.kw.

- w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Czy śledzisz już nasz portal na Facebooku, Twitterze,  i YouTube


Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać! tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości