Wiadomości

Inwazja biedronek azjatyckich w Gorzowie [zdjęcia]

22 października 2020, 14:58
fot. gorzowianin.com
Czwartek okazał się wyjątkowo ciepłym dniem w Gorzowie, ponieważ termometry wskazywały 20 stopni Celsjusza. To spowodowało, że na balkonach, oknach i ścianach bloków pojawiła się dosłownie plaga biedronek azjatyckich.

Wystarczy cieplejszy dzień, a cały blok, balkon i okna są oblepione biedronkami azjatyckimi. Tak właśnie jest w czwartek 22 października, kiedy temperatura w Gorzowie wyniosła 20 stopni Celsjusza. Niestety to nie nowość, bo biedronki azjatyckie pojawiają się już kolejny rok na naszym terenie. Po raz pierwszy ich obecność zauważono w 2006 roku w Poznaniu. Od tego czasu, zawsze w październiku wędrują po naszych balkonach i okiennych framugach.

Lekarze i biolodzy przestrzegają przed tymi owadami. Co prawda ugryzienia biedronek azjatyckich nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, czy życia, ale może to prowadzić do reakcji alergicznych skóry.

Biedronki azjatyckie wytwarzają dwa alergeny. I mogą uczulać. Owady te, gdy czują się zagrożone, wydzielają płyny obronne, szczególnie szkodliwe dla oczu. Dodatkowo biedronki azjatyckie mogą gryźć. Dlatego też lekarze przestrzegają, aby biedronek azjatyckich nie dotykać gołymi rękoma. - Biedronki azjatyckie to gatunek inwazyjny. Są to owady bardzo żarłoczne, sprowadzone do Polski, aby zżerać mszyce. Jednak w tym przypadku przyroda wymknęła się spod kontroli - mówi Piotr Grochowski, doktor nauk przyrodniczych z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu filia Gorzów

Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób, aby się ich pozbyć? Przy usuwaniu biedronek azjatyckich z miejsc niepożądanych należy profilaktycznie unikać bezpośredniego zetknięcia z owadami, używając np. rękawiczek lub odkurzacza. Trudno jednak pozbyć się biedronek za pomocą substancji chemicznych, ponieważ jest to jeden z nielicznych gatunków odpornych na wszelkiego rodzaju środki owadobójcze, dlatego zwalczając te owady, może napotkać duże trudności.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Fotoreportaż


1/5 Plaga biedronek azjatyckich na balkonie

1/5 Plaga biedronek azjatyckich na balkonie

2/5 Plaga biedronek azjatyckich na balkonie

2/5 Plaga biedronek azjatyckich na balkonie

3/5 Plaga biedronek azjatyckich na balkonie

3/5 Plaga biedronek azjatyckich na balkonie

4/5 Plaga biedronek azjatyckich na balkonie

4/5 Plaga biedronek azjatyckich na balkonie

5/5 Plaga biedronek azjatyckich na balkonie

5/5 Plaga biedronek azjatyckich na balkonie

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości