Powoli na ścianach naszych domów czy bloków pojawiają się sporych rozmiarów pluskwiaki, czyli wtyki amerykańskie. - To coś pcha się do środka, jest wielkie, wstrętne i śmierdzące. Nie mogę nawet otworzyć okna – podkreśla czytelniczka.
Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców Gorzowa oraz okolicznych miejscowości. Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym, tych pluskwiaków będzie pojawiało się więcej.
Wszystko przez to, że wtyk amerykański lubi zimować w naszych domach. Dlatego też będzie coraz częściej przesiadywał na ścianach i oknach budynków, aby wybrać odpowiedni moment i wejść do środka naszego domu.
Wtyk amerykański jest gatunkiem inwazyjnym, ale nie jest groźny dla człowieka. W bardzo rzadkich przypadkach może naruszyć rury instalacji wodnej w domach. Z kolei dla środowiska naturalnego jest bardzo szkodliwy, ponieważ może powodować wymieranie drzew – wtyki wysysają bowiem z zielonych szyszek i igieł soki, prowadząc do ich wysuszenia. Jesienią dorosłe osobniki szukają miejsca do przezimowania i dlatego trafiają do naszych domów.
Po przezimowaniu, dorosłe wtyki żywią się sokiem z roślin w naszych domach i ogrodach oraz z zielonych szyszek sosen w parkach i lasach. Natomiast w maju każda samica składa około 80 jaj, z których wylęgają się młode osobniki. Te początkowo żerują na sosnowych igłach, natomiast później przerzucają się na szyszki oraz tkwiące w nich nasiona.
Wtyk amerykański to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny wtykowatych naturalnie występujący w Ameryce Północnej. W swoim naturalnym środowisku jest uważany za szkodnika drzew iglastych. Jak wiele gatunków owadów, pluskwiak ten został przywieziony na kontynent europejski prawdopodobnie z sadzonkami drzew iglastych. W Polsce po raz pierwszy gatunek ten pojawił się w roku 2007 w dwóch miejscach – we Wrocławiu i okolicach Krakowa. W kolejnych latach szybko opanował południową Polskę. Obecnie jest spotykany w całej Polsce, również w województwie lubuskim.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |