Wiadomości

Dożywocie za brutalne zabójstwo w Kostrzynie nad Odrą

3 lipca 2020, 13:50, red
fot. gorzowianin.com
W piątek 3 lipca w Sądzie Okręgowym w Gorzowie zapadł wyrok w sprawie zabójstwa obywatela Bułgarii i usiłowania zabójstwa jego partnerki. Sąd uznał, że Ivan D.H oraz jego dwaj synowie Martin D. i Dimitar D. są winni zabójstwa i usiłowanie zabójstwa. Wymierzył karę dożywocia dla Ivana oraz po 25 lat więzienia dla jego synów.

Do tragedii doszło 14 maja 2019 roku przy ul. Jana Pawła II w Kostrzynie nad Odrą. Zabity został 32-letni Krasimir, obywatel Bułgarii, a jego 26-letnia partnerka Ayra, również obywatelka Bułgarii została ciężko ranna. 32-latek zginął od ciosów nożem, natomiast jego partnerka została ciężko ranna w brzuch i trafia do szpitala. Dwa noże, którymi zadano ciosy, zostały zabezpieczone na miejscu zdarzenia.

Zarzuty w tej sprawie usłyszeli również obywatele Bułgarii – Ivan D.H. oraz jego dwaj synowie Martin D. i Dimitar D. Cała trójka została oskarżona o zabójstwo 32-letniego obywatela Bułgarii oraz usiłowanie zabójstwa 26-letniej kobiety, partnerki mężczyzny.

W piątek 3 lipca odbyła się ostatnia rozprawa w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Gorzowie. Prokurator Mariusz Domarecki wnioskował o podwójne dożywocie dla Ivana D.H., ponieważ mężczyzna był już wcześniej skazany na 23 lata więzienia za zabójstwo zakonnicy w Bułgarii, więc działał w warunkach recydywy. Chciał również, aby 50-latek mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie po 40 lat odbytej kary. Natomiast w przypadku Martina D. i Dimitara D. wnioskował o 25 lat więzienia zarówno za zabójstwo, jak i usiłowanie zabójstwa. Ponadto prokurator Domarecki wnosił o zapłatę 75 tys. zł na rzecz brata zmarłego oraz 50 tys. zł dla pokrzywdzonej Ayry - od wszystkich trzech oskarżonych.

Z kolei obrońca braci, mecenas Jacek Sobusiak apelował o zmianę kwalifikacji czynu na udział w bójce lub pobiciu, za co grozi do 10 lat więzienia. Natomiast jeżeli chodzi o zarzut usiłowania zabójstwa, tutaj wnosił o uniewinnienie zarówno Martina, jak i Dimitara. Natomiast Jerzy Synowiec, obrońca Ivana D.H. wnioskował o uniewinnienie od obu zarzucanych czynów, czyli od zabójstwa i usiłowania zabójstwa. - Żałuję, że ten chłopak zmarł. Przyznaję się, że uczestniczyłem w bójce, a nie w zabójstwie – mówił Martin. - Nie brałem udziału w zabójstwie, wszystkiemu jest winny Ivan – mówił Dimitar.

Sędzia Joachim Wieliczuk uznał, że cała trójka jest winna zarzucanych im czynów. - Za zabójstwo Krasimira, wymierzam oskarżonemu Ivanowi D.H. karę dożywotniego pozbawienia wolności oraz za usiłowanie zabójstwa wymierzam karę dożywotniego pozbawienia wolności. Co daje karę łączną dożywotniego pozbawienia wolności. Ograniczam możliwość warunkowego zwolnienia po odbyciu kary 30 lat więzienia. Uznaję za winnego Martina D. i wymierzam mu za zabójstwo karę 25 lat pozbawienia wolności, a za usiłowanie zabójstwa 15 lat więzienia. Kara łączna to 25 lat pozbawienia wolności z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie po odbyciu kary 20 lat więzienia. Dimitara D. uznaję za winnego i wymierzam mu za zabójstwo karę 25 lat pozbawienia wolności, a za usiłowanie zabójstwa 15 lat więzienia. Kara łączna to 25 lat pozbawienia wolności z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie po odbyciu kary 20 lat więzienia – mówił podczas ogłoszenia wyroku sędzia Joachim Wieliczuk z Sądu Okręgowego w Gorzowie.

Ponadto sędzia zasądził od całej trójki oskarżonych zadośćuczynienia solidarnie po 75 tys. zł na rzecz brata zmarłego oraz po 50 tys. zł na rzecz pokrzywdzonej Ayry.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości