Inspekcja auta a AC. Na czym polegają oględziny samochodu objętego autocasco i jakie są ich skutki? Takie pytania zadaje wielu kierowców wykupujących po raz pierwszy ubezpieczenie AC – jeśli do nich należysz, ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
Kiedy odbywa się inspekcja samochodu?
Jak łatwo się domyślić, towarzystwo ubezpieczeniowe informuje o konieczności dokonania pierwszych oględzin auta już w chwili zawierania umowy – informacja na ten temat znajduje się w OWU AC. Powinny się one odbyć w ciągu 30 dni od powiadomienia (przesunięcie może wynikać tylko z winy ubezpieczyciela) we wspólnie uzgodnionym terminie i miejscu.
Inne okoliczności, w których wystąpi obowiązek inspekcji, obejmują wystąpienie szkody. Nie możesz naprawiać auta na własną rękę, dopóki nie powiadomisz ubezpieczyciela, a ten nie dokona oględzin. Przy likwidacji szkody w wariancie warsztatowym, ubezpieczyciel sam rozlicza się z mechanikiem, mogąc kontrolować stan pojazdu w trakcie i po naprawie. Jeśli to Ty płacisz i wysyłasz rachunek do firmy ubezpieczeniowej, po naprawie możesz spodziewać się inspekcji.
Czy mogę odmówić inspekcji pojazdu w ramach AC?
Nie dopuszczając z premedytacją rzeczoznawcy do oględzin samochodu, dajesz ubezpieczycielowi jasny sygnał, że coś jest nie tak. Chcąc zatem chronić własne interesy, towarzystwo ubezpieczeniowe może natychmiast wypowiedzieć umowę autocasco, gdy podejrzewa klienta o działania na swoją szkodę.
Co nie znaczy, że zrobi to w bezwzględnie każdym przypadku. Wiadomo przecież, że mogą się zdarzyć sytuacje losowe, uniemożliwiające dokonanie inspekcji w zaplanowanym terminie. Wtedy wystarczy powiadomić o nieobecności i poprosić o przełożenie oględzin. Jeśli jednak tego nie zrobisz i będziesz unikał kontaktu z ubezpieczycielem, dasz mu podstawę do zerwania umowy.
Co jest sprawdzane podczas oględzin samochodu?
Najkrócej rzecz ujmując, inspekcja auta ma na celu zweryfikowanie, czy podane przez Ciebie we wniosku o ubezpieczenie AC informacje o samochodzie są zgodne z rzeczywistością.
Na pierwszym miejscu rzeczoznawca dokona zatem identyfikacji pojazdu, sprawdzając deklarowane wcześniej dane: markę, model, parametry techniczne, numer rejestracyjny czy numer VIN. Następnie oceni, czy stan samochodu zgadza się z przedstawionym we wniosku (minimalne uszkodzenia w postaci rys czy drobnych wgnieceń nie są powodami do zerwania umowy) oraz czy auto posiada aktualne badania techniczne. Może też sprawdzić obecność wymaganych zabezpieczeń antykradzieżowych.
Normą jest również wykonanie przez rzeczoznawcę zdjęć zarówno samochodu, jak i kluczyków czy innych sterowników. Wszystko ma w tym przypadku znaczenie, bo choćby parametry czy stan pojazdu mogą znacząco wpływać na koszt ubezpieczenia. Możesz to łatwo sprawdzić, wykorzystując kalkulator OC AC.
Kiedy inspekcja w ramach autocasco wypadnie negatywnie?
Aby ubezpieczyciel mógł od razu wypowiedzieć umowę ubezpieczenia AC, podczas oględzin samochodu muszą zostać wykryte znaczące nieprawidłowości. Na czym mogą one polegać?
Wszystko to może skutkować natychmiastowym zerwaniem umowy o autocasco, dlatego pamiętaj, że dokonując istotnych zmian w samochodzie (nawet po pozytywnym przejściu inspekcji), dużo ryzykujesz. Jeśli nie masz pewności, w jaki sposób ewentualna modyfikacja wpłynie na Twoje AC, najlepiej skonsultuj się z firmą ubezpieczeniową.
Czy zasady dotyczące inspekcji samochodu objętego AC są zawsze takie same?
W zależności od tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym masz wykupione AC, mogą obowiązywać Cię inne reguły odnośnie obowiązkowych oględzin samochodu. Przykładowo, niektórzy ubezpieczyciele w ogóle nie wymagają inspekcji, jeśli jesteś stałym klientem przedłużającym umowę lub ubezpieczasz fabrycznie nowe auto zakupione w autoryzowanej sieci sprzedaży.
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |