Miasto nie będzie rozdawało maseczek gorzowianom

13 kwietnia 2020, 15:00, red
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Władze Gorzowa podjęły decyzję, że nie pójdą w ślady Zielonej Góry, ale innych dużych miast i nie będą rozdawały mieszkańcom maseczek. Jak tłumaczą, są to względy bezpieczeństwa i ogromne koszty.

Od czwartku 16 kwietnia w całym kraju będzie obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki, chusty lub szalika. W tej sytuacji władze wielu małych miasteczek oraz średnich miast w Polsce zdecydowały się kupić i rozdać swoim mieszkańcom maseczki ochronne całkowicie za darmo. Niektóre rozdają je wyłącznie seniorom, a pozostałe wszystkim bez wyjątku.

Decyzję o rozdaniu maseczek swoim mieszkańcom podjęła również Zielona Góra. Niestety zielonogórzanie, którzy chcieli otrzymać maseczkę ustawiali się w długie kolejki i nie zachowywali bezpiecznej odległości, a w niektórych przypadkach tłumnie grupowali się przed osobą rozdającą.

Jak donosi Rzeczpospolita, władze dużych miast w Polsce takich jak Warszawa, Łódź, Kraków czy Wrocław, nie zamierzają rozdawać maseczek swoim mieszkańcom. Tłumaczą, że są to zbyt duże koszta i po prostu przeznaczają te pieniądze na pomoc na szpitali, które są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Poza tym, aby zaopatrzyć wszystkie osoby w jednorazowe maseczki, potrzebne by były ich miliony, ponieważ zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych trzeba je zmieniać kilka razy w ciągu dnia. A to wiązałoby się z ogromnymi wydatkami.

Również władze Gorzowa są tego samego zdania i w naszym mieście nie będzie rozdawania maseczek mieszkańcom. Jak tłumaczą urzędnicy są dwa powody. Pierwszy to bezpieczeństwo. Taka akcja zamiast pomóc, mogłaby stanowić realne zagrożenie, ponieważ mieszkańcy nie przestrzegaliby zalecanego odstępu i w jednym miejscu stłoczyło się zbyt wiele osób. Po drugie, miasto ma coraz mniej pieniędzy w budżecie, które musi racjonalnie wydawać. Zakup maseczek i ich dystrybucja, to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – samo wysłanie maseczek do skrzynek pocztowych wyniosłoby kilkanaście tys. zł. Dlatego też władze Gorzowa zdecydowały, aby te pieniądze przeznaczyć na pomoc szpitalowi czy domom pomocy społecznej.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości