Gorzów jest już w wielu wymiarach

16 stycznia 2020, 23:25, mk
źródło: MGGP Aero
Pamiętacie, jak nad Gorzowem przez kilka godzin krążył samolot? Było to dokładnie 26 kwietnia ubiegłego roku. Niewielki samolot zrobił kilkanaście pętli nad naszym miastem. Teraz w sieci możemy oglądać efekty pracy firmy, która wykonywała trójwymiarowe zdjęcia.

Wielu z nas przyzwyczaiło się do Google Maps i do możliwości obejrzenia ulicy w street view. Dzięki tej usłudze możemy podejrzeć wiele miejsc w praktycznie każdym zakątku globu. Samochody fotografujące ulice pojawiły się wielokrotnie też w naszym mieście. Ale latający nad Gorzowem samolot ostatecznie nie robił zdjęć do mapy światowego giganta.

W kwietniu nad Gorzowem krążył samolot Vulcanair P686. Poruszający się z prędkością około 250 km/h, na wysokości około 900 metrów na ziemią samolot przygotowywał dokumentację kartograficzną. Pozyskano wtedy synchronicznie: zdjęcia pionowe o pikselu terenowych 5 cm (ortofotomapa), zdjęcia ukośne o pikselu 4.5 cm (4 kierunki, ukośne ortofotomapy) oraz dane z lotniczego skaningu laserowego.

Mapa dostępna jest pod adresem: https://gorzow.obliview.com/. Mapa jest w trzech wymiarach z funkcją pozwalającą na analizowanie zmian zachodzących w przestrzeni miasta. Przesuwając kursorem po ekranie, możemy porównać każdy zakątek naszego miasta z roku 2008 i 2019. Widać, jak na przestrzeni lat zmieniały się ulice, np. skrzyżowanie przy Białym Kościółku, oraz tereny, na których obecnie są budynki – np. Filharmonia Gorzowska, czy Nova Park.

Nowością jest również wykorzystanie usługi lokalizacji działek ewidencyjnych, która pozwala na umiejscowienie wskazanej działki ewidencyjnej (i wyświetlenie jej granic m.in. na zdjęciach ukośnych) na podstawie identyfikatora działki z wykorzystaniem informacji zawartych w bazach danych.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości