Wielki dźwig i prace na wieży katedry [film i zdjęcia]

16 lipca 2019, 12:33
fot. Anna Kluwak
Rozpoczęły się prace przygotowawcze do zawieszenia kopuły i latarni na wieży katedry. Za pomocą dużego dźwigu wciągane są belki na wieżę. Są to drewniane elementy konstrukcji hełmu, które będą montowane już na górze.

Do pożaru katedry doszło 1 lipca 2017 roku. Spaleniu uległa wówczas wieża świątyni i zniszczona została kopuła znajdująca się na jej szczycie. Od tamtej pory trwają prace przy odbudowie spalonej wieży oraz prace renowacyjne wewnątrz świątyni, które mają pochłonąć blisko 20 mln zł.

We wtorek 16 lipca rozpoczęły się natomiast prace przygotowawcze do zawieszenia kopuły i latarni na wieży katedry. Na miejsce zostały przywiezione drewniane elementy konstrukcji hełmu oraz ogromny dźwig. Za pomocą dźwigu elementy hełmu są wciągane na górę i montowane bezpośrednio na wieży. Następnie rozpocznie się montaż kopuły i latarni. Prace powinny zakończyć się jesienią.

– W środku oprócz konstrukcji drewnianej zostały także dokonane przemurowania cegieł, a także uzupełnienia brakujących kształtek historycznych uszkodzonych na skutek upływu czasu i akcji gaśniczej. Poza tym wieża została wzmocniona poziomo specjalnym sznurem w formie w formie warkocza, który został sprowadzony z Włoch przez jedyną firmę produkującą go na świecie – mówi ks. Wojciech Jurek, dyrektor ekonomiczny Kurii Biskupiej w Zielonej Górze.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to wierni będą mogli wrócić do katedry już na Święta Bożego Narodzenia 2019. Tym samym pierwszą mszą św., która zostanie odprawiona w świątyni będzie pasterka. Powrót wiernych do katedry nie oznacza jednak zakończenia prac, te będą trwały jeszcze w przyszłym roku.

Co istotne, po zakończeniu remontu – w gorzowskiej katedrze będzie przede wszystkim bezpieczniej. - W katedrze zostaną zastosowane nowe i lepsze zabezpieczenia, które w przyszłości pozwolą uniknąć tragedii. Będzie to przede wszystkim system gaszenia mgłą wodną, który w przypadku pojawienia się ognia będzie mógł go od razu ugasić. Ponadto zostanie zainstalowany system ostrzegania, który będzie alarmował o zagrożeniu. Oprócz tego elementy konstrukcji wieży są nasączane preparatami solnymi, tak aby były jak najbardziej odporne na ogień – wylicza Błażej Skaziński, kierownik delegatury wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gorzowie.

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości