Startuje „ciepły guzik” w autobusach MZK

1 października 2019, 08:05, red
fot. archiwum
Od wtorku 1 października we wszystkich autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie obowiązuje funkcja tzw. „ciepłego guzika”, czyli otwierania drzwi przez samych pasażerów. Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania, wnętrze pojazdu ma się nie wychładzać w okresie jesienno-zimowym.

Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie wprowadza od wtorku 1 października rozwiązanie z którego od lat korzystają już inne miasta. Chodzi o tzw. „ciepły guzik” w autobusach komunikacji miejskiej, czyli funkcję otwierania drzwi przez pasażerów.

Tym samym, jeżeli ktoś będzie chciał wsiąść do autobus lub z niego wysiąść, będzie musiał sam sobie otworzyć drzwi za pomocą specjalnego przycisku. Aby przyzwyczaić pasażerów do nowego rozwiązania, na drzwiach pojazdów komunikacji miejskiej umieszczone zostały specjalne naklejki z napisem „Otwórz drzwi przyciskiem”. Ponadto w pierwszych tygodniach działania kierowcy będą zwracali szczególną uwagę i w razie potrzeby otworzą drzwi.

- Przyciski otwierania drzwi będą aktywne tylko na przystankach. Funkcja tzw. ciepłego guzika pozwoli na utrzymanie w pojazdach optymalnej temperatury. Latem pozwoli bardziej efektywnie działać klimatyzacji, natomiast w okresie jesienno-zimowym będzie zapobiegała nadmiernemu wychładzaniu wnętrza pojazdu przyczyniając się zdecydowanie do poprawy komfortu w pojazdach – tłumaczy Marcin Pejski, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie.

Obecnie na trasach po Gorzowie i na liniach podmiejskich jeździ łącznie 89 autobusów, a czego 81 pojazdów jest wyposażonych w tzw. ciepły guzik, natomiast 8 autobusów takiej funkcji nie posiada. W przypadku autobusów, które nie posiadają funkcji ciepłego guzika, a są to pojazdy o numerach bocznych 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615, 616 – drzwi będą otwierane przez kierowcę.

Funkcja ciepłego guzika zostanie wprowadzona na stałe i będzie obowiązywała nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale również latem.

Zasady funkcjonowania ciepłego guzika

- Na drzwiach zostały przyklejone naklejki z napisem „Wsiadając otwórz drzwi przyciskiem”. Napisy: „Wysiadając otwórz drzwi przyciskiem” będą również we wnętrzu i będą w pobliżu przycisku z napisem „Drzwi” – służącym do otwierania drzwi z wewnątrz pojazdu.

- Ciepły guzik w autobusach komunikacji miejskiej będzie obowiązywał całodobowo, przez cały rok.

- Przyciski uaktywniają kierowcy po zatrzymaniu pojazdu na przystanku. Po zamknięciu drzwi system jest wyłączany, więc nie ma możliwości wejścia lub wyjścia z autobusu, który już ruszył z przystanku bądź zatrzymał się przed sygnalizatorem.

- Jeżeli przez kilka sekund nikt nie wsiada albo nie wysiada z pojazdu danym wejściem, to fotokomórka decyduje o samoczynnym zamknięciu drzwi. Poprzedza to sygnał dźwiękowy (pikanie). Po włączeniu się sygnału ostrzegawczego o zamykaniu drzwi nie należy wsiadać i wysiadać. W takim przypadku należy poczekać, aż drzwi się zamkną i wtedy ponownie je otworzyć.

- Wyjątkiem od stosowania ciepłego guzika mogą być sytuacje, gdy kierowca zauważy na przystanku lub w autobusie pasażera z ograniczoną mobilnością np. niepełnosprawnego. Ciepły guzik może nie być uruchamiany także wtedy, gdy poproszą o to kontrolerzy biletów.

- Jeżeli w jakimś autobusie nie będzie żadnych naklejek związanych z ciepłym guzikiem oznacza to, że tam wciąż obowiązują dotychczasowe zasady otwierania drzwi bezpośrednio przez kierowców.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości