Wiadomości

Zamiast boiska będzie blokowisko?

13 września 2019, 17:39, ak
fot. Marcin Kluwak
Mieszkańcy osiedla Sady obawiają się, że w miejscu gdzie od kilkudziesięciu lat znajduje się boisko do piłki nożnej i teren zielony przy ul. Siedzikówny-Inki i Kościuszki zostaną wybudowane bloki mieszkalne. Wszystko przez to, że Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn wystąpiła do Urzędu Miasta Gorzowa o warunki zabudowy na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego i taką decyzję otrzymała.

Mieszkańcy osiedla Sady podkreślają, że boisko przy ul. Siedzikówny-Inki i Kościuszki funkcjonuje w tym miejscu od kilkudziesięciu lat. Obecnie z tego boiska korzystają przede wszystkim dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 19 oraz dzieci z pobliskich bloków, które grają tam w piłkę nożną oraz bawią się w wolnym czasie.

Dlatego też wszyscy, którzy korzystają z boiska byli zaskoczeni, kiedy dowiedzieli się, że Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn do której należy ten teren wystąpiła do Urzędu Miasta z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy dla działki z możliwością budowy na niej budynku mieszkalnego wielorodzinnego i taką decyzję otrzymała.

- Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn w dniu 2 lipca wystąpiła z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego na działce przy ul. Danuty Siedzikówy-Inki i ul. Kościuszki. W dniu 27 sierpnia została wydana decyzja o warunkach zabudowy na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę dotychczas nie został złożony – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.
Mieszkańcy nie wyobrażają sobie, aby w tym miejscu miały zostać wybudowane bloki mieszkalne. - Zamiar wybudowania kompleksu mieszkalnego na terenie rekreacyjnym, z którego codziennie korzysta masa dzieci jest dla mnie decyzją niezrozumiałą, podyktowaną prawdopodobnie tylko i wyłącznie względami finansowymi, co budzi we mnie złość. Działka rekreacyjna położona pomiędzy Przedszkolem Miejskim nr 19 im. Jana Brzechwy, okolicznymi blokami przy ul. Kościuszki i zabudową jednorodzinną przy ul. 8 Maja stanowi swego rodzaju zieloną enklawę, na której dzieci trenują swoje umiejętności piłkarskie, na której został strzelony nie jeden wymarzony gol, na której rodzi się aktywność dziecięca i zamiłowanie do sportu. Ten teren od ponad 30 lat tętni radosnym życiem, celem zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa dzieci powinien być przekształcony w profesjonalne boiska sportowe a nie skazany na ”betonową śmierć” - podkreśla pani Agnieszka, mieszkanka osiedla Sady.

Portal gorzowianin.com skontaktował się ze SM Górczyn, która twierdzi, że działka jest przeznaczona na cele rekreacyjne i na dzień dzisiejszy nie zapadła żadna decyzja aby funkcja ta uległa zmianie. Władze spółdzielni jednak nie zaprzeczają, że działka należąca do nich może zmienić swoje przeznaczenie w przyszłości zależności od potrzeb.

- Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górczyn” jako podmiot od lat prowadzący inwestycje i realizujący budownictwo mieszkaniowe ze względu na niezaprzeczalne korzyści z tego płynące dla członków spółdzielni, a także ich własne oczekiwania w zakresie możliwości nabywania lokali w spółdzielni posiada decyzje o warunkach zabudowy w odniesieniu do wielu swoich niezabudowanych jeszcze działek. Decyzje takie dają nam bieżący pogląd jakie warunki będą nas obowiązywały w przypadku chęci lub konieczności zmiany funkcji danego terenu. Posiadanie takich warunków jest dl nas również istotne ze względu na zmieniające się uwarunkowania prawne, których zaostrzenie może spowodować, że oczekiwana funkcja w przyszłości nie mogłaby być realizowana. Nie oznacza to jednak, że ubieganie się o takie warunki jest jednoznaczne z rozpoczęciem inwestycji. Do tej pory żadna decyzja w zakresie tej działki nie zapadła, a warunki zabudowy mamy tam określone - tłumaczy Marcin Michalski, zastępca prezesa ds. technicznych w Spółdzielni Mieszkaniowej Górczyn.

Takie tłumaczenia jednak nie przekonują mieszkańców, którzy podkreślają, że dzisiaj spółdzielnia może mówić o tym, że na działce pozostanie boisko dla dzieci, a za miesiąc władze spółdzielni mogą złożyć wniosek o pozwolenie na budowę bloków. Dlatego też dyrekcja przedszkola, która jest stroną złożyła odwołanie od decyzji o warunkach zabudowy. Natomiast rodzice dzieci zbierają podpisy pod protestem.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości