Wiadomości

Mieszkańcy protestują przeciwko wytwórni asfaltu. Wykonawca zabiera głos

12 września 2019, 14:28, ak
fot. gorzowianin.com
Grupa blisko 100 osób od początku września protestuje przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych przy ul. Walczaka. W końcu głos w tej sprawie zabrała firma Budomex S.A., czyli wykonawca inwestycji, który tłumaczy że wytwórnia asfaltu będzie nowoczesna i bezpieczna.

Od początku września mieszkańcy osiedla Magnolia Park oraz pobliskich bloków przy ul. Walczaka protestują przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych na terenach silwanowskich tuż za nowymi blokami. Gorzowianie sprzeciwiający się inwestycji od poniedziałku 9 września blokują również przejście dla pieszych, aby zwrócić uwagę innych mieszkańców na problem, który ich dotyczy.

Protestująca grupa blisko 100 osób uważa, że budowa tymczasowej wytwórni mas bitumicznych obok ich osiedla to skandal i nie chcą takiej inwestycji tuż za płotem. Ponadto obawiają się jak na ich zdrowie wpłyną opary wydobywające się z wytwórni asfaltu. Podkreślają, że będą narażeni na działanie szkodliwych substancji chemicznych takich jak benzopiren, tlenki siarki i azotu, które mogą powodować nowotwory, problemy z układem oddechowym, a także bóle głowy, mdłości i wymioty. Tłumaczą, że obszar oddziaływania może sięgać aż 3,5 km od źródła emisji. A do tego nie chcą kurzu, hałasu i kursów kilkudziesięciu ciężarówek dziennie pod swoimi oknami.

Głos w sprawie inwestycji i protestów mieszkańców postanowiła w końcu zabrać firma Budomex S.A., która jest wykonawcą przebudowy drogi krajowej nr 22 oraz uzyskała wszelkie niezbędne pozwolenia na budowę tymczasowej wytwórni mas bitumicznych.

- Zarząd Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego Budomex S.A. w związku z protestami części mieszkańców, które sugerują, iż można wykonać drogę korzystając z innych niż zlokalizowane w jej pobliżu miejsc produkcji asfaltu, informujemy iż model biznesowy w kolejnym przetargu wymusił na nas takie, a nie inne rozwiązanie i jest ono warunkiem koniecznym realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi DK22. Rozwiązanie to nie jest groźne dla środowiska, wytwórnia mas bitumicznych będzie maszyną nową, wysokiej klasy, posiada w tym względzie wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające brak zagrożenia dla środowiska, a usytuowanie inwestycji powoduje istotne ograniczenie jej kosztów oraz terminową realizację. W innym przypadku wykonanie drogi będzie problematyczne. Spółka na realizację inwestycji uzyskała wszelką wymaganą prawem dokumentację – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez firmę Budomex S.A., wykonawcę przebudowy drogi krajowej nr 22 w Gorzowie.

Ponadto w piśmie zarząd spółki przypomina, że na terenie gdzie ma powstać wytwórnia mas bitumicznych przez wiele lat funkcjonowały duże zakłady produkcyjne takiej jak Stolbud zajmujący się obróbką drewna i produkcją wyrobów z drewna oraz malarnie wykorzystywane przez zakład m.in. do produkcji drzwi, okien czy też zakłady Silwana zajmujące się wykańczaniem tkanin, ich klejeniem i farbowaniem.

- Nieuzasadnione są też twierdzenia, że wytwórnia może pozostać jako alement stały, a nie jedynie zaplecze czasowe realizacji drogi krajowej nr 22. Stanowczo oświadczamy, iż stosowne zezwolenia realizują tylko zakres funkcjonowania na czas budowy drogi krajowej nr 22. Nasze przedsiębiorstwo nie ma zamiaru kontynuować utrzymania tej lokalizacji w przypadku innych podejmowanych przez nas inwestycji. Mamy nadzieję, że nasze działania oraz wyjaśnienia spotkająsię z obiektywną oceną i uda się dla dobra wspólnego osiągnąć cel jakim jest wybudowanie DK22 możliwie jak najszybciej - podkreśla Sylwester Zuza, prezes zarządu firmy Budomex S.A.
Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości