Wiadomości

Szpital w Gorzowie wolny od bakterii New Dehli

8 sierpnia 2019, 14:31, red/inf. prasowa WszZ
Nie ma bakterii Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi) w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Taką informację przekazały władze gorzowskiego szpitala podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Z chwilą pojawienia się informacji o wykryciu bakterii New Delhi w Uniwersyteckim Szpitalu Wojewódzkim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze (w godzinach popołudniowych, w środę 8 sierpnia 2019 r.) na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrał się zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. W celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się bakterii w gorzowskiej lecznicy natychmiast we wszystkich oddziałach zlecono i przeprowadzono kontrole przestrzegania obowiązujących na terenie szpitala procedur. Przeprowadzono także dodatkowy instruktaż dla personelu. Decyzją zarządu w newralgicznych miejscach szpitala (główne wejście, przy windach na każdym piętrze oraz przy wejściu na poziom minus 1) zamontowano dodatkowe pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk, bo New Delhi to bakteria brudnych rąk.

- Niestety, New Delhi jest superbakterią szpitali – mówi dr Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus – kierownik Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - To pałeczka zapalenia płuc należąca do grupy bakterii jelitowych. Jest odpowiedzialna m.in. za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Może doprowadzić do sepsy (posocznicy), która bardzo często kończy się śmiercią pacjenta. Bakteria New Delhi jest znana jako bakteria brudnych rąk. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie najwyższych standardów higieny i wręcz obsesyjne mycie rąk.

Szpital gorzowski dwukrotnie miał z nią do czynienia: w 2014 r i rok później.

Jolanta Korczyńska – kierownik Działu Sanitarno-Epidemiologicznego tłumaczy: - Natychmiast wdrożyliśmy procedurę przewidzianą dla tego typu przypadków oraz zalecenia dotyczące postępowania w przypadku zachorowań sporadycznych ognisk epidemicznych. Szpital zastosował izolację kontaktową wobec osób, u których wyhodowano drobnoustrój, reżim sanitarny na salach izolacyjnych oraz ciągłe przypominanie chorym o konieczności zachowania higieny. Przed wejściem na salę personel zakładał jednorazowe rękawiczki i jednorazowe fartuchy ochronne, a tuż przed wyjściem z niej zdejmowano ubranie ochronne. Podczas trwania II ogniska epidemicznego zastosowano także obowiązek noszenia przez personel oddziału jednorazowych ubrań jednodniowych, stosowania jednorazowych talerzy i sztućców dla wszystkich pacjentów w oddziale, a wszyscy pacjenci – nosiciele do kąpieli byli wyposażani w preparat myjący z dodatkiem chlorheksydyny.

- Dla pacjentów (nosicieli bakterii) wydzieliliśmy osobny sprzęt medyczny - stetoskop, termometr, aparat do mierzenia ciśnienia, a po każdorazowym użyciu niezwłocznie go czyściliśmy - dodaje dr Brzeźniakiewicz -Janus. - Wstrzymaliśmy odwiedziny na oddziale, a każdorazowe opuszczanie sali przez pacjenta na wykonywane badania było ściśle kontrolowane. Na oddział przyjmowaliśmy tylko tzw. pilne przypadki. Wdrożyliśmy wykonywanie badań mikrobiologicznych u pacjentów i personelu oddziału .

Działający w szpitalu Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych wprowadził na stałe zasady pobierania badań przesiewowych od pacjentów, którzy trafili do placówki bezpośrednio z innego szpitala, bądź w okresie ostatnich 6 miesięcy byli hospitalizowani, bądź są pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej lub Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Badanie obejmuje 1-krotny wymaz z nosa i wymaz z odbytu.

Pacjent ze szczepem bakterii New Delhi trafił do WSzW w Gorzowie jeszcze w 2016 r. Dzięki natychmiastowemu wdrożeniu powyższych procedur nie doszło do rozprzestrzenienia się bakterii. Od tamtej pory szpital nie miał kolejnych zachorowań.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości