Wiadomości

Poszerzona krajówka z Gorzowa do Strzelec

3 lipca 2019, 10:12, red
fot. archiwum
Najpierw dokumentacja techniczna, a za kilka lat prace - GDDKiA szykuje się do przebudowy drogi krajowej nr 22 z Gorzowa do Strzelec Krajeńskich. Ogłoszony został właśnie przetarg na wybór firmy, która zajmie się przygotowaniem dokumentacji. Droga na odcinku blisko 19 kilometrów zostanie poszerzona, do tego zostaną wybudowane chodniki oraz droga pieszo-rowerowa. Same prace zostaną podzielone na trzy etapy.

Od kilku lat władze oraz mieszkańcy gminy Kłodawa oraz mieszkańcy Gorzowa walczyli o budowę brakujących odcinków ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 22 od granic Gorzowa w kierunku Zdroiska. Walka się opłaciła, bo już marcu 2019 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze zapowiedziała, że droga z Gorzowa aż do Strzelec Krajeńskich zostanie przebudowana.

Teraz GDDKiA w Zielonej Górze ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej na rozbudowę DK nr 22 na odcinku blisko 19 kilometrów od Gorzowa do Strzelec Krajeńskich. Firma, która wygra przetarg oprócz wykonania dokumentacji, będzie musiała opracować również niezbędne materiały do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach czy zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz uzyskać wszelkie decyzje. GDDKiA czeka na zgłoszenia do wtorku 16 lipca. Wykonawca będzie miał 39 miesięcy na opracowanie dokumentację oraz uzyskanie decyzji. Oprócz tego wykonawca będzie pełnił nadzór inwestorki nad prowadzonymi pracami budowlanymi.

Co zostanie zrobione na odcinku 19 km? Przede wszystkim zmieniony zostanie standard drogi poprzez dostosowanie nawierzchni do ruch o obciążeniu 11,5 tony. Do tego jezdnia zostanie poszerzona o 1 metr i zostaną stworzone specjalne opaski w terenie niezabudowanym, czyli pobocze drogi o nawierzchni asfaltowej o szerokości 0,5 metra. Natomiast na skrzyżowaniu DK22 z drogą na Wojcieszyce i Wawrów zostanie wybudowane rondo.

Jednak najważniejszym elementem będzie budowa drogi pieszo-rowerowej o szerokości 2,5 metra na odcinku od Gorzowa do Zdroiska. Nowa ścieżka uzupełni obecne dwa fragmenty, które nie są ze sobą połączone. Chodzi o odcinek od Różanek-Szklarni do ronda w miejscowości Różanki oraz od parkingu Nadleśnictwa Kłodawa, który kończy się w lesie, co najmniej kilometr przed Nierzymiem.

Oprócz tego zostaną wybudowane chodniki, zatoki autobusowe, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie drogowe. Przebudowy doczekają się zjazdy do posesji oraz skrzyżowania z drogami publicznymi. Inwestycja obejmie również budowę mostu przez kanał Santoczna w miejscowości Zdroisko oraz w miejscowości Przyłęg.

Prace przygotowawcze potrwają do 2023 roku. Jeszcze w 2023 roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy robót. Natomiast w 2024 roku ruszą pierwsze prace przy przebudowie drogi krajowej nr 22. Według szacunków GDDKiA cała inwestycja powinna się zakończyć w 2026 roku. Roboty zostaną podzielone na trzy etapy.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości