Wiadomości

Skazany za hejt w sieci

1 czerwca 2019, 22:27, red
Gorzowianin, 32-letni Tomasz T. został skazany przez sąd w Białymstoku za internetowy hejt. Kara to pół roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz 5 tysięcy złotych grzywny.

Chodzi oczywiście o wpis na portalu społecznościowym. Pod jednym z postów, 32-latek z Gorzowa napisał: „będzie kur... wisiał za podpier... własnego kraju już niedługo. Zobaczysz”. Wpis skierowany był do posła Nowoczesnej, Krzysztofa Truskolaskiego. Wprost informuje, że poseł złożył zawiadomienie na 10 osób, które w obraźliwych – według niego – słowach komentowały jego wystąpienie na zgromadzeniu parlamentarnym Rady Europy w Strasburgu, gdzie poruszane były kwestie dotyczące zagrożenia praworządności w Polsce.

– Krytyka działalności osób publicznych ma pewne granice Może być dobitna, ostra, ale tylko wtedy, kiedy jest rzeczowa, podjęta w celu ochrony społecznie uzasadnionego interesu. Prawo do krytyki nie może być niewykorzystywany w taki sposób, żeby naruszało dobre imię i cześć krytykowanego. Nie sposób mówić o ochronie prawa do krytyki, gdy proporcje nie zostały zachowane, a krytyka przybiera formę bezpodstawnej agresji, niszcząc standardy w debacie publicznej – tak uzasadniała wyrok sędzia Alina Dryl z Białegostoku.

Jak podaje Wprost, Tomasz T. pochodzi z Gorzowa. Obecnie mieszka i pracuje w Holandii. To właśnie miała być linia obrony oskarżonego. Jego prawnik przekonywał, że Tomasz T. tak naprawdę nie mógł zrobić krzywdy posłowie, ponieważ w chwili dokonywania wpisu w internecie znajdował się w znacznej odległości od posła.

Tygodnik dodaje, że to niezwykle surowy wyrok jak na polskie warunki w sprawie o znieważenie w przestrzeni publicznej. Zwłaszcza jeśli chodzi o hejt w internecie. Wyrok nie jest prawomocny. Stronom przysługuje możliwość odwołania.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości