Wiadomości

Będzie śmieciowy armagedon w Gorzowie?

4 marca 2019, 13:00, red
fot. archiwum
Czy doczekamy się sytuacji, że brama na wysypisku śmieci w Chróściku zostanie zamknięta, a wypełnione odpadami śmieciarki zmuszone będą zaprzestania zbiórki odpadów na terenie Gorzowa? O takim scenariuszu informuje jeden z operatorów, który podkreśla, że firma Inneko wypowiedziała ze skutkiem natychmiastowym umowę na przyjęcie i zagospodarowanie odpadów.

Firmy Albar Wywóz Nieczystości, Eneris Surowce, Laguna, które zajmują się wywozem odpadów na terenie Gorzowa i gmin zrzeszonych w Związku Celowym Gmin MG6 wydały wspólne oświadczenie dotyczące sytuacji jaka ma obecnie miejsce, jeżeli chodzi o wywóz odpadów na terenie ZCG MG6.

Jak się okazało, w czwartek 28 lutego firma Inneko wypowiedziała ze skutkiem natychmiastowym umowę na przyjęcie i zagospodarowanie odpadów mieszkańców Gorzowa i ościennych gmin na terenie Chróścika. Co istotne, wysypisko w Chróściku jako jedyne jest uprawnione do przyjmowania odpadów z terenu ZCG MG6.

- Od piątku 1 marca operatorzy odbierający odpady, działający na wspomnianym terenie, mogą stracić możliwość przekazywania odpadów do zagospodarowania. Na chwilę obecną odpady są jeszcze przyjmowane. Informujemy jednak, że w przypadku „zamknięcia bramy” wypełnione odpadami śmieciarki zmuszone będą zaprzestania zbiórki odpadów biodegradowalnych i zmieszanych, zarówno z zabudowy jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej – tłumaczą operatorzy zajmujący się wywozem śmieci.

Tłumaczą, że wypowiedzenie umowy przez Inneko jest spowodowane brakiem zgody operatorów na zażądaną podwyżkę cen za przyjęcie odpadów. W chwili obecnej opłata ta wynosi 232 zł za tonę. Inneko żąda natomiast od operatorów kwoty o 35% wyższej – 314 zł. Tymczasem przedstawiona przez Innek przed przetargiem prognoza kosztów, zawierająca już wzrost opłaty marszałkowskiej oraz innych kosztów eksploatacyjnych, wynosiła 285 zł za tonę przyjmowanego odpadu i na taką podwyżkę zgodzili się operatorzy.

- Stawki jakie obecnie Inneko żąda od operatorów są najwyższe w całym województwie lubuskim. Kwota ponad miliona złotych dodatkowych dochodów, jakiej oczekuje Inneko finalnie pokryją gorzowianie. 60% całości kosztu zbiórki odpadów to właśnie koszt przekazania ich na wysypisko w Chróściku, każda podwyżka przyjęcia odpadów to docelowo wyższy koszt dla mieszkańców. Nie zgadzamy się z praktyką, gdzie w trakcie realizacji kontraktu Inneko drastycznie zwiększa wysokość opłat po to, by zrekompensować straty i kary wynikające z błędnego sposobu zarządzania tą spółką – tłumaczą firmy Albar Wywóz Nieczystości, Eneris Surowce oraz Laguna.

Aktualni operatorzy realizują kontrakt w oparciu o wygraną procedurę przetargową i podkreślają, że dołożą wszelkich starań, aby realizować usługi odbioru odpadów, w zgodzie z najwyższymi standardami jakości, ochrony środowiska i praw pracowniczych, tak długo jak to możliwe. Jednak w tym wypadku kwestia odbioru odpadów i ich przyszłe koszty uwarunkowane są czynnikami niezależnymi od operatorów, a zachowanie ciągłości zbiórki zależy od dalszej polityki cenowej Inneko.

Głos w sprawie zabrał również prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. - Prezydent Jacek Wójcicki powierzył rozwiązanie tej kwestii partnerom miasta firmie Inneko, Związkowi Celowemu Gmin i firmie Eneris. Prezydent został zapewniony, że sprawa odbioru śmieci nie będzie problemem, że kwestie finansowe, których dotyczy istota sporu pomiędzy Eneris a Inneko nie będą wpływać na ciągłość odbioru śmieci. Ponadto Inneko nie zamknie instalacji w Chróściku i jest przygotowane na odbiór odpadów oraz poinformowało o tym pisemnie zainteresowanych. Prezydent oczekuje wypracowania rozwiązań, które będą korzystne dla stron negocjacji, ale przede wszystkim dla mieszkańców – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.
Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości