Wiadomości

Polski żubr został nielegalnie zastrzelony w Niemczech

9 lutego 2019, 17:11, ak
fot. archiwum
Zabicie lubuskiego żubra w Niemczech było niezgodne z prawem. Taką informację przedstawiło ministerstwo sprawiedliwości Brandenburgii, które umieściło żubra na liście nielegalnie odstrzelonych zwierząt. Zwierzę, które wędrowało po województwie lubuskim i pojawiało się m.in. w Gorzowie, Santoku czy Krzeszycach, przeszło we wrześniu 2017 roku na niemiecką stronę, gdzie zostało zastrzelone.

W czwartek 14 września 2017 roku żubr, który od kilku lat wędrował po województwie lubuskim przeszedł na niemiecką stronę. Zwierzę spacerowało w okolicach miejscowości Lebus. Tam wzbudziło nie tylko podziw i zachwyt wśród ludzi, ale również strach. Dlatego też miejscowy weterynarz w uzgodnieniu z władzami miasteczka wydał polecenie, aby odstrzelić zwierzę. Żubr został zastrzelony przez myśliwego, ponieważ jak tłumaczyły wówczas władze Lebus "był zagrożeniem dla ludności i ruchu drogowego". Szokujące w tym wszystkim było najbardziej to, że zwierzę zostało pocięte na kawałki, a jego mięso trafiło na festyn grillowy. Natomiast odcięta głowa miała zawisnąć w muzeum w Poczdamie.

Zabicie polskiego żubra w Niemczech wywołało burzę i falę krytyki nie tylko po polskiej, ale również po niemieckiej stronie. Partia Zielonych z Brandenburgii od samego początku uważała, że zastrzelenie żubra, który przeszedł na niemiecką stronę było niezgodne z prawem. Dlatego też szef klubu złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury we Frankfurcie nad Odrą, jednak wówczas prokuratura uznała, że myśliwi działali zgodnie z prawem i sprawę umorzono.

Jak podaje Deutsche Welle, w piątek 8 lutego deputowani parlamentu kraju związkowego Brandenburgia wysłuchali raportu na temat sprawy zabicia żubra. Jak wynika z analizy przedstawione przez ministerstwo sprawiedliwości Brandenburgii, zastrzelenie polskiego żubra było niezgodne z prawem. Polski żubr znalazł się na sporządzonej przez resort sprawiedliwości liście nielegalnie odstrzelonych zwierząt.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości