Polski żubr został nielegalnie zastrzelony w Niemczech

9 lutego 2019, 17:11, ak
fot. archiwum
Zabicie lubuskiego żubra w Niemczech było niezgodne z prawem. Taką informację przedstawiło ministerstwo sprawiedliwości Brandenburgii, które umieściło żubra na liście nielegalnie odstrzelonych zwierząt. Zwierzę, które wędrowało po województwie lubuskim i pojawiało się m.in. w Gorzowie, Santoku czy Krzeszycach, przeszło we wrześniu 2017 roku na niemiecką stronę, gdzie zostało zastrzelone.

W czwartek 14 września 2017 roku żubr, który od kilku lat wędrował po województwie lubuskim przeszedł na niemiecką stronę. Zwierzę spacerowało w okolicach miejscowości Lebus. Tam wzbudziło nie tylko podziw i zachwyt wśród ludzi, ale również strach. Dlatego też miejscowy weterynarz w uzgodnieniu z władzami miasteczka wydał polecenie, aby odstrzelić zwierzę. Żubr został zastrzelony przez myśliwego, ponieważ jak tłumaczyły wówczas władze Lebus "był zagrożeniem dla ludności i ruchu drogowego". Szokujące w tym wszystkim było najbardziej to, że zwierzę zostało pocięte na kawałki, a jego mięso trafiło na festyn grillowy. Natomiast odcięta głowa miała zawisnąć w muzeum w Poczdamie.

Zabicie polskiego żubra w Niemczech wywołało burzę i falę krytyki nie tylko po polskiej, ale również po niemieckiej stronie. Partia Zielonych z Brandenburgii od samego początku uważała, że zastrzelenie żubra, który przeszedł na niemiecką stronę było niezgodne z prawem. Dlatego też szef klubu złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury we Frankfurcie nad Odrą, jednak wówczas prokuratura uznała, że myśliwi działali zgodnie z prawem i sprawę umorzono.

Jak podaje Deutsche Welle, w piątek 8 lutego deputowani parlamentu kraju związkowego Brandenburgia wysłuchali raportu na temat sprawy zabicia żubra. Jak wynika z analizy przedstawione przez ministerstwo sprawiedliwości Brandenburgii, zastrzelenie polskiego żubra było niezgodne z prawem. Polski żubr znalazł się na sporządzonej przez resort sprawiedliwości liście nielegalnie odstrzelonych zwierząt.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości