Wiadomości

Zgłoś swój obywatelski pomysł

2 lutego 2019, 17:07
fot. archiwum
Ruszył nabór wniosków do budżetu obywatelskiego 2020. Każdy mieszkaniec Gorzowa może zaproponować swój pomysł do realizacji. Może to być remont chodnika, budowa placu zabaw czy nawet organizacja imprezy tematycznej dla gorzowian. Na realizację zadań mieszkańców miasto przeznaczy prawie 6,4 mln zł.

Każdy z mieszkańców Gorzowa może zmienić swoją najbliższą okolicę lub osiedle. Wystarczy złożyć wniosek w ramach budżetu obywatelskiego. Edycja 2020 ruszyła w piątek 1 lutego.

Co należy zrobić, aby zgłosić pomysł? Pobrać ze strony www.gorzow.pl z zakładki Dialog Społeczny lub z kancelarii ogólnej Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego 3-4 należy formularz zgłoszeniowy. Warto także zaopatrzyć się w znajdujący się tam tzw. Cennik miejski (uśrednione koszty realizacji przykładowych zadań, potrzebne do określenia szacunkowego kosztu pomysłu). Do formularza jest dołączona lista poparcia 20 mieszkańców Gorzowa. Najlepiej, by podpisali ją sąsiedzi i osoby zainteresowane zrealizowaniem pomysłu.

Następnie wypełniony wniosek należy złożyć do 3 marca 2019 roku w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego 3-4 lub wysyłać jego skan na adres e-mail budzetobywatelski@um.gorzow.pl.

W budżecie obywatelskim 2020 do wydania będzie prawie 6,4 mln zł, w tym 5 mln 750 tys. zł na realizację zadań i 625 376 zł na rezerwę na różnice poprzetargowe. Z czego 402 tys. 500 zł przeznaczono na zadanie twarde i 20 tys. zł na zadanie miękkie w każdym z rejonów: Zamoście, Zakanale, Śródmieście/Centrum, Piaski, Staszica, Wieprzyce, Manhattan, Górczyn, Osiedle Słoneczne oraz Dolinki. Ponadto w puli jest 1 mln 150 tys. zł na zadanie twarde i 20 tys. zł na zadanie miękkie w kategorii oświatowej oraz 525 tys. zł na zadanie twarde i 50 tys. zł na zadanie miękkie w kategorii ogólnomiejskiej.

Co można zgłosić do budżetu obywatelskiego? Praktycznie wszystko. Począwszy od remontu zniszczonego chodnika lub dziurawej drogi, poprzez budowę placu zabaw, siłowni zewnętrznej, wybiegu dla psów, aż do imprez sportowych i rozrywkowych dla mieszkańców miasta czy nawet namalowania murali na miejskich kamienicach.

W marcu i kwietniu 2019 roku zgłoszone pomysł będą weryfikowane. Pod koniec kwietnia zostanie opublikowany wykaz zaopiniowanych projektów (negatywne opinie zostaną uzasadnione, ale masz 14 dni na odwołanie się). W połowie maja ruszą spotkania dyskusyjne, które potrwają do 19 czerwca. To na nich będzie można przeprowadzić tzw. sieciowanie projektów, czyli łączenie. Jeśli uczestnicy spotkania będą zgodni, co powinno być zrealizowane w przyszłym roku, to do głosowania we wrześniu mogą trafić tylko połączone projekty, pozostałe wnioskodawcy mogą wycofać. Na początku października powinny być znane wyniki głosowania.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości