Gorzów: Będzie można w końcu zwiedzać schron na Kwadracie

30 stycznia 2019, 17:25, ak
fot. archiwum
Według zapowiedzi urzędników odkryty schron przeciwlotniczy podczas przebudowy Placu Nieznanego Żołnierza miał być atrakcją turystyczną Gorzowa. W końcu, po dwóch latach schron zostanie udostępniony mieszkańcom i turystom, ale tylko podczas miejskich wydarzeń i świąt.

Na początku lipca 2017 roku, podczas prowadzonych prac przy przebudowie Placu Nieznanego Żołnierza, czyli popularnego Kwadratu, robotnicy natknęli na schron z czasów II wojny światowej. - To bardzo ciekawa konstrukcja, która jest w dobrym stanie. Cały obiekt ma około 50 metrów powierzchni, natomiast same korytarze są wysokie na 2 metry i szerokie na niespełna 1,5 metra. Chciałbym, aby ten schron został w przyszłości udostępniony mieszkańcom do zwiedzania – mówił na początku lipca 2017 roku Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Od tamtego czasu miasto pracowało nad tym, aby mieszkańcy i turyści mogli w końcu zejść pod ziemię na Kwadracie. W międzyczasie w schronie zostało wykonane oświetlenie, wentylacja oraz izolacja. Do schronu prowadzą dwa wejścia ,wyjścia zamykane i wyposażone w drabiny zejściowe.

Chociaż schron przeciwlotniczy miał zostać udostępniony w 2018 roku, to zostanie to zrobione dopiero w tym roku – najprawdopodobniej w maju 2019 roku. I co istotne, będzie można go zwiedzać co pewien czas - z okazji rocznic, uroczystości i wydarzeń miejskich.

- Grupy turystów i mieszkańców będą wprowadzane do obiektu wyłącznie pod opieką przewodnika, w zorganizowanych grupach. Obecnie pracujemy nad planem i harmonogramem otwarcia oraz szykujemy plan standardowej wizyty. Miasto musi jeszcze ustalić administratora schronu oraz znaleźć przewodnika dla zwiedzających – komentuje Marta Liberkowska, dyrektor wydziału informacji i promocji Urzędu Miasta Gorzowa.

Jak tłumaczy magistrat, prace nad udostępnieniem schronu trwały wiele miesięcy, między innymi w związku z koniecznością przystosowania obiektu do potrzeb turystów, a zwłaszcza uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

- Kluczową rolę odegrała ekspertyza Państwowej Straży Pożarnej, zobowiązującą Urząd Miasta jako organizatora zwiedzania do udostępniania schronu tylko podczas sprzyjającej aury, to jest w miesiącach wiosenno-letnich – tłumaczy Liberkowska.

Dla zwiedzających powstała opracowana przez Muzeum Lubuskie oraz Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta kompleksowa informacja na temat obiektu i jego historii. Materiały (ulotki i folder) otrzyma każdy zwiedzający. Ponadto w obiekcie zostaną zamontowane tablice informacyjne.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości