Wiadomości

Trasa S3 nie będzie już „paliwową pustynią”.

24 stycznia 2019, 15:51, ak
fot. archiwum
Wszystko wskazuje na to, że w ciągu roku przy trasie S3 z Gorzowa do Międzyrzecza zostaną wybudowane parkingi ze stacjami paliw i restauracjami. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła właśnie oferty, które wpłynęły do przetargu na budowę MOPów ze stacjami paliw. Według raportu NIK, lubuski odcinek S3 jest najgorzej wyposażoną w miejsca obsługi podróżnych ekspresówką

W sierpniu 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o MOPach, czyli miejscach obsługi podróżnych przy drogach ekspresowych i autostradach. Podczas kontroli zwrócono uwagę na to, że przy nowo budowanych autostradach i drogach ekspresowych ciągle brakuje miejsc miejsc obsługi podróżnych wyposażonych w stacje paliw (MOP kategorii II i III). Mało takich miejsc jest zwłaszcza na ekspresówkach. Nierzadko zdarza się, że takie MOP udostępniane są podróżnym dopiero po kilku latach od oddania do użytkowania odcinka autostrady lub drogi ekspresowej.

Według raportu najgorzej wyposażona w MOP, w tym również w te ze stacjami paliwowymi, była droga ekspresowa S3, gdzie na odcinku o długości ok. 159 km, od okolic Sitna w woj. zachodniopomorskim (MOP Sitno) do Zielonej Góry (MOP Racula), brak było MOPów wyposażonych w stacje paliwowe dostępnych bezpośrednio na tej drodze.

Teraz może się to w końcu zmienić, ponieważ Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze otworzyła oferty, które wpłynęły na dzierżawę MOPów i budowę stacji paliw wraz z restauracjami. Co istotne, przez ostatnie kilka lat przetargi kończyły się fiaskiem, bo nie było chętnych firm.

Przetarg dotyczy budowy MOPów II i III kategorii "Popowo Wschód" i "Popowo Zachód" koło Skwierzyny oraz "Kępsko Wschód" i "Kępsko Zachód" koło Świebodzina. W przypadku budowy stacji paliw i baru bistro na MOPie "Popowo Wschód" i "Popowo Zachód" swoją ofertę złożyła firma Lotos Paliwa sp. z o.o. z Gdańska. Za pierwsze miejsce obsługi podróżnych gdański Lotos proponuje czynsz podstawowy 36 tys. zł netto miesięcznie, a za drugi 45 tys. zł netto. Wszystko wskazuje na to, że przetarg zostanie rozstrzygnięty pozytywnie i firma będzie mogła ruszyć z inwestycją.

Według umowy inwestor w ciągu roku będzie musiał wybudować niezbędną infrastrukturę wraz ze stacją paliw na MOPach. Co oznacza, że pod koniec 2020 roku będziemy mogli zatankować paliwo bezpośrednio przy trasie S3 i nie trzeba będzie już zjeżdżać do pobliskich miejscowości z ekspresówki, aby napełnić bak samochodu.

Co powstanie na MOPach?

MOP Popowo Wschód będzie miejscem obsługi podróżnych kategorii II. Co oznacza, że na 120 km trasy S3 jadąc od strony Międzyrzecza w kierunku Gorzowa powstanie parking dla 67 samochodów osobowych, 6 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych i 6 dla rodzin z dziećmi, a także 3 miejsca dla autobusów i 30 dla samochodów ciężarowych. Oprócz tego na MOPie powstanie plac zabaw, ławki czy siłownia plenerowa. Jednak najważniejszą inwestycją będzie budowa stacji paliw i restauracji lub baru bistro.

MOP Popowo Zachód będzie miejscem obsługi podróżnych kategorii III. Co oznacza, że na 120 km trasy S3 jadąc od strony Gorzowa w kierunku Międzyrzecza oprócz parkingu, strefy wypoczynku, stacji benzynowej i restauracji, powstanie dodatkowo motel.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości