• Dziś 17°/6°
  • Jutro 13°/5°
  • Pojutrze 10°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Miasto da 1 mln zł na katedrę?

12 października 2018, 18:39, red
fot. archiwum
Podczas najbliższej sesji, gorzowscy radni mają podjąć decyzję czy miasto przeznaczy 1 mln zł na odbudowę wieży katedry. Jak przyznaje kościół, sam remont wieży może pochłonąć nawet 10 mln zł, a prace mają potrwać do 2019 roku.

Przez kilkanaście miesięcy zbiórek na odbudowę katedry, wierni zebrali grubo ponad 1 mln zł. Do tego doszło 300 tys. przekazanych przez radnych sejmiku województwa lubuskiego, 5,5 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa czy 10 tys. euro podarowanych przez nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą. Ponadto miasto Gorzów przekazało ponad 84 tys. zł koncertu charytatywnego na rzecz katedry, a kibice podczas meczu żużlowego zebrali ponad 14 tys. zł. Do tego wszystkiego jeszcze dochodzą pieniądze z odszkodowania. To tylko przypadki zebranych funduszy o których wiemy, bo kuria nie chce ujawnić dokładnej kwoty, którą udało jej się zebrać od innych osób, miast i instytucji, które postanowiły wesprzeć finansowo odbudowę gorzowskiej katedry.

Teraz kolejny 1 mln zł ma dołożyć miasto Gorzów na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pieniądze mają zostać przeznaczone na dofinansowanie prac budowlano-konserwatorskich przy wieży kościoła. O tym czy pieniądze zostaną przekazane kościołowi zdecydują radni podczas Sesji Rady Miasta, która odbędzie się w środę 17 października.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, planowane roboty mają zapobiec dalszej degradacji i mają służyć ratowaniu wieży kościoła katedralnego, a przede wszystkim wspomóc jak najszybszą jej obudowę. Ponadto zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną i sytuacja wymaga niezwłocznego podjęcia prac przy zabytku.

Ile będzie kosztowała odbudowa katedry? - Sam remont wieży może pochłonąć około 10 milionów złotych, natomiast kapitalny remont katedry to koszt nawet 20 milionów złotych. Remont wieży powinien zakończyć się wiosną przyszłego roku – mówi ksiądz Wojciech Jurek, ekonom diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W katedrze trwają obecnie prace ciesielskie związane ze wzmocnieniem ścian. Jak przekonują wykonawcy, są one bardzo trudne i czasochłonne. Przygotowania do wymiany jednego elementu trwają kilka dni. Maciej Jakuboszczak, który zajmuje się remontem świątyni, powiedział że całkowity remont katedry może zakończyć się przed świętami Bożego Narodzenia w 2019 roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości