Kontrola CBA w szpitalu w Gorzowie

21 sierpnia 2018, 16:00, red
fot. archium
Przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego pojawili się w gorzowskim szpitalu w ubiegłym tygodniu. Kontrolą zostało objęte zamówienie na urządzenie PET/CT dla placówki przy Dekerta. Co istotne, urządzenie stoi od czerwca nieużywane, bo szpital nie ma kontraktu z NFZ.

Brak kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykorzystanie wysokospecjalistycznego sprzętu to problem, z którym borykają się lubuskie szpitale. Wśród nich jest Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie, który nie dostał kontraktu dla urządzenia PET/CT.

Urządzenie PET/CT zakupione dla gorzowskiego szpitala umożliwia precyzyjną diagnozę pacjentów z chorobą onkologiczną. Sprzęt został kupiony w porozumieniu samorządu województwa lubuskiego, który na ten cel przeznaczył 3,2 mln zł oraz miasta Gorzowa które dorzuciło 1,7 mln zł. Utworzono także specjalistyczne pomieszczenie, w którym badanie może być wykonywane. Całkowity koszt inwestycji to 8 mln zł. Urządzenie od czerwca jest gotowe do działania, jednak wobec braku kontraktu z NFZ stoi bezużyteczne.

- Mamy negatywną opinię wojewody, który pozytywnie zaopiniował kontrakt z prywatnym podmiotem, gdzie jest urządzenie starszego typu. W związku z tym pacjenci muszą takie badania w większości wykonywać poza województwem, a za tym idą pieniądze z kas naszego oddziału NFZ – wyjaśnia Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Jak się okazuje, obecnie w szpitalu trwa kontrola CBA. – To działanie jest po to, żeby usprawiedliwić brak kontraktu NFZ na wykonywanie świadczeń z pomocą tego urządzenia – tłumaczy marszałek Polak.

Przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do gorzowskiego szpitala w poniedziałek 13 sierpnia o godz. 9 rano. Jak tłumaczy szpital, przedstawiciele CBA prowadzili w szpitalu czynności analityczno-infomacyjne dotyczące zamówienia publicznego "Dostawa aparatu PET/CT z wyposażeniem oraz adaptacją pomieszczeń" i poprosili o uwierzytelnioną kserokopię kompletnej dokumentacji przetargu. Kontrola CBA zakończyła się jeszcze tego samego dnia o godz. 17.

- Szpital realizuje najważniejsze społeczne zadania, jakimi jest ochrona życia i zdrowia mieszkańców województwa lubuskiego. Środki na ten cel pochodzą z funduszy publicznych, w związku z tym placówka podlega kontroli różnych służb i instytucji. Tylko od 1 lipca do 1 sierpnia 2018 roku mieliśmy łącznie 71 kontroli. Sprawdzano m.in. prawidłowość realizacji umów zawartych z NFZ czy prawidłowość realizacji projektów unijnych - komentuje Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie

Do tego artykułu nadesłano sprostowanie. Treść dostępna jest pod poniższym linkiem:

http://gorzowianin.com/wiadomosc/12100-wojewoda-prostuje.html


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości