Co dalej z miejskim monitoringiem?

23 lipca 2018, 07:00, red
fot. archiwum
W Zielonej Górze startuje nowoczesny miejski monitoring. Nasi południowi sąsiedzi będą mieli 50 nowoczesnych kamer pilnujących porządek. U nas monitoring kuleje. Działa może 10 kamer, ale jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia.

Powybijane szyby na przystankach autobusowych, powyrywane nasadzenia, ukradzione studzienki, uszkodzone lampy i znaki drogowe. To zdarza się bardzo często w naszym mieście. Zazwyczaj możemy tylko obserwować skutki działań naszych wandali, bo kamer monitorujących miasto jest jak na lekarstwo. A jeżeli już są, to ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

O nowych kamerach w Gorzowie mówi się od ponad dwóch lat. Magistrat na początku marca 2016 roku zaprezentował mapę miasta i punkty, w których zainstalowane miały być kamery. Monitoring w Gorzowie to 15 nowych kamer cyfrowych w nowych lokalizacjach oraz 10 nowych kamer cyfrowych w miejscu obecnych 15 analogowych. W mieście ma być więc 25 kamer.

Szkopuł w tym, że rozbudowa monitoringu w Gorzowie to wciąż plany na bliżej nieokreśloną przyszłość. - Na tę chwilę nie można mówić o koszcie zakupu nowych kamer, ponieważ taki zakup nie został jeszcze poczyniony. Termin montażu nowych kamer uzależniony jest od postępu prac projektowo-inwestycyjnych prowadzonych w ramach planu transportowego. Zakłada się, że podgląd do wizji z kamer, podobnie jak obecnie, będzie miała policja – pisała w odpowiedzi do naszej redakcji Ewa Sadowska, rzecznik prasowy UM w Gorzowie.

Jak bardzo potrzebny jest system monitoringu, przekonaliśmy się wielokrotnie. Zdewastowane windy w przejściu podziemnym przy Piłsudskiego czy też powybijane szyby na przystankach autobusowych nikogo już nie dziwią. Sprawców złapać nie sposób, bo nie ma świadków, a ci, którzy coś zauważą – w trosce o własne bezpieczeństwo wolą niczego nie zauważać.

Monitoring to bezpieczeństwo mieszkańców, ale też dodatkowe miejsca pracy. Zielona Góra zatrudni do obsługi monitoringu 12 osób.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości