Koledzy odpowiedzą za śmierć 15-letniego Mateusza

4 lipca 2018, 11:24, ak
fot. archiwum
Razem bawili się i pili alkohol na imprezie, a następnie zostawili kompletnie pijanego 15-latka na poboczu drogi, gdzie ten zmarł. 18-letni Mirek G. i 19-letni Paweł N. złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze. W toku postępowania przyznali się do zarzucanych im czynów i wyrazili skruchę.

W poniedziałek 15 stycznia 2018 roku doszło do odnalezienia zwłok 15-letniego Mateusza K. na poboczu przy ul. Różanej w Ciecierzycach. Na miejsce została wezwana policja, pogotowie oraz prokurator. Lekarz potwierdził zgon chłopca, a prokurator zabezpieczył ciało do sekcji zwłok, która wykazała, że bezpośrednią przyczyną zgonu 15-letniego Mateusza była niewydolność krążeniowo-oddechowa. Natomiast badania toksykologiczne wykazały, że chłopiec był kompletnie pijany i miał w swoim organizmie ponad 3 promile alkoholu.

Do sprawy zostali zatrzymani dwaj koledzy Mateusza – 18-letni Mirek G. i 19-letni Paweł N., którzy jako ostatni widzieli się z 15-latkiem. Jak ustalił nieoficjalnie portal gorzowianin.com wszyscy w niedzielny wieczór 14 stycznia spożywali razem alkohol na imprezie w Dzierżowie. Następnie wsiedli do samochodu i wrócili do Ciecierzyc. W międzyczasie koledzy kompletnie pijanego 15-latka mieli go wozić taczką po miejscowości, bo nie byli go w stanie prowadzić. Ostatecznie zostawili pijanego Mateusza na poboczu drogi w krzakach, gdzie zostało znalezione jego ciało.

Paweł i Mirek usłyszeli po dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy rozpijania osoby małoletniej. Natomiast drugi jest łączony i dotyczy narażenia małoletniego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia oraz nieumyślnego spowodowania śmierci.

Pod koniec czerwca postępowanie w sprawie śmierci 15-latka zostało zakończone. - Został skierowany wniosek do sądu o dobrowolne poddanie się karze, jeżeli chodzi o Mirosława G. i Pawła N. Podczas przesłuchania obaj przyznali się do zarzucanych im czynów, czyli rozpijania małoletniego Mateusza oraz narażenia go na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Ponadto złożyli obszerne wyjaśnienia, wyrazili skruchę i wystąpili o skazanie ich bez przeprowadzenia rozprawy – komentuje Roman Witkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie.

Kodeks karny

Art. 155. Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

Art. 160. § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 208. Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dziennikarzu! Jeżeli wykorzystujesz w swoich doniesieniach informacje, które przeczytałeś na naszym portalu – podaj proszę źródło. Szanuj naszą pracę!

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości