Wiadomości

Gorzów doczeka się północnej obwodnicy?

18 czerwca 2018, 07:30, ak
fot. archiwum
Prezydent Jacek Wójcicki powraca do pomysłu budowy północnej obwodnicy miasta, a w tym budowy ul. Kamiennej. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na przeprowadzenie analizy możliwości budowy obwodnicy oraz opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej. Projekt ma być gotowy do końca listopada.

W 2015 roku prezydent Jacek Wójcicki mówił o planowanej budowie północnej obwodnicy Gorzowa, w skład której miała wchodzić nowo wybudowana ul. Kamienna, jednak wówczas na inwestycję nie zgodził się zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jednak prezydent Wójcicki podkreślał, że z inwestycji nie zrezygnuje i będzie szukał możliwości jej sfinansowania.

Teraz pojawiła się możliwość pozyskania funduszy z ZIT-ów i władze Gorzowa powróciły do inwestycji. Magistrat ogłosił właśnie przetarg na przeprowadzenie analizy możliwości budowy północnej obwodnicy Gorzowa wraz z określeniem jej najkorzystniejszego przebiegu i opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej dla budowy północnej obwodnicy Gorzowa w ramach zadania "Wsparcie działania podmiotu realizującego ZIT ze środków POPT 2014-2020". Miasto czeka na zgłoszenia firm do 27 czerwca.

Planowany przebieg obwodnicy jest od ronda Barlineckiego (skrzyżowanie ul. Górczyńskiej i Wyszyńskiego), przez rzekę Kłodawkę do skrzyżowania z ul. Owocową, a następnie do skrzyżowania z ul. Żwirową poprzez planowaną budowę ul. Kamiennej, następnie przez Chwalęcice, tereny byłego poligonu wojskowego, aż do ul. Myśliborskiej. Obwodnica będzie miała około 5 kilometrów długości, a jej budowa usprawni połączenie drogi wojewódzkiej nr 151 z drogami krajowymi oraz odciąży od ruchu tranzytowego Al. ks. Andrzejewskiego, ul. Słowiańską i centrum miasta, a także skomunikuje dwa kompleksy strefy ekonomicznej oraz ułatwi dojazd do cmentarza komunalnego.

Firma, która wygra przetarg będzie musiała przygotować dwa warianty trasy - pierwszy ma zakładać drogę jednojezdniową, dwupasową, a drugi drogę dwujezdniową, dwupasową. Koncepcja ma być gotowa do 30 listopada 2018.

Jak podkreśla magistrat, teren na którym zaplanowano budowę drogi nie jest objęty żadną z form ochrony przyrody. Dopiero 2 kilometry od planowanej inwestycji znajduje się teren należący do obszaru Natura 2000.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości