Elektryfikacja i nowe przystanki kolejowe? To wszystko przed nami [zdjęcia]

3 marca 2018, 21:29, Anna Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Mieszkańcy Gorzowa i okolicznych miejscowości marzą od wielu lat o elektryfikacji linii kolejowej. Ta inwestycja jest obecnie bardziej realna, niż kiedykolwiek wcześniej. Jeżeli linia na odcinku Piła – Krzyż – Gorzów – Kostrzyn nad Odrą zostanie zelektryfikowana, to PKP PLK zamierza wybudować nowe przystanki kolejowe w kilku lokalizacjach w gminie Santok, Gorzów oraz Kostrzyn nad Odrą.

Pod koniec stycznia 2018 roku została podpisana umowa na wykonanie studium wykonalności, czyli opracowania mającego pokazać czy elektryfikacja linii 203 na odcinku Piła – Krzyż – Gorzów – Kostrzyn nad Odrą ma sens, ile będzie kosztować i czy w ogóle jest na nią zapotrzebowanie. Co istotne, nie była to umowa na samą elektryfikację linii.

Linia kolejowa nr 203 ma około 164 kilometrów długości, a PKP Polskie Linie Kolejowe szacują, że elektryfikacja 1 kilometra linii to wydatek rzędu 3 milionów złotych. Tym samym za elektryfikację całej linii trzeba by było zapłacić 492 miliony złotych. Wiemy, że samo opracowanie dokumentacji kosztować będzie 5 milionów złotych, a projekt ma być gotowy w 2019 roku. Dopiero wówczas dowiemy się, czy elektryfikacja dojdzie do skutku, a jeżeli tak, to kiedy mogą ruszyć ewentualne prace i ile będą kosztować poszczególne etapy.

Jeżeli linia 203 zostałaby zelektryfikowana, to PKP PLK zamierza wybudować nowe przystanki kolejowe – w Gorzowie, Wawrowie, Czechowie i Kostrzynie nad Odrą.

Całkowitą nowością i zaskoczeniem jest utworzenie nowego przystanku kolejowego pod nazwą „Gorzów Zachód” na osiedlu Słonecznym. Lokalizacja to okolice skrzyżowania Al. 11 Listopada z Placem Słonecznym na wysokości gorzowskiej Mariny. Przystanek byłby podobny do tego, który znajduje się przy ul. Teatralnej.

Z kolei w Wawrowie nowy przystanek powstałby w okolicach obecnej nastawni, a w Czechowie w centrum miejscowości koło przejazdu kolejowego. Natomiast w Kostrzynie nad Odrą pasażerowie mogliby wysiadać na przystanku „Kostrzyn nad Odrą Wschód” przy ul. Północnej, czyli drodze na pole woodstockowe.

Nowe lokalizacje przystanków mają być odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców Gorzowa i podgorzowskich gmin, jeżeli chodzi o zwiększenie dostępności transportu kolejowego – zwłaszcza w miejscach, które generują największe potoki pasażerskie.

Fotoreportaż


1/5 Linia kolejowa 203 plany

1/5 Linia kolejowa 203 plany

2/5 Linia kolejowa 203 plany

2/5 Linia kolejowa 203 plany

3/5 Linia kolejowa 203 plany

3/5 Linia kolejowa 203 plany

4/5 Linia kolejowa 203 plany

4/5 Linia kolejowa 203 plany

5/5 Linia kolejowa 203 plany

5/5 Linia kolejowa 203 plany

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości