Wiadomości

Większe kary za znęcanie się nad zwierzętami

27 stycznia 2018, 13:04, ak
W minionym tygodniu zostały zmienione przepisy w Ustawie o Ochronie Zwierząt. Sejm podjął decyzję o zaostrzeniu kar z 2 na 3 lata więzienia za znęcanie się nad zwierzętami oraz z 3 na 5 lat, jeżeli jest to czyn o szczególnym okrucieństwie. Takich przypadków w Gorzowie i okolicach nie brakuje.

Nie ma miesiąca, kiedy nie słyszelibyśmy o brutalnym znęcaniu się nad zwierzętami, a zwłaszcza psami. Takich przypadków w ostatnim czasie w Gorzowie i okolicach było kilka. Kundelek Albinek był rzucany o ścianę i schody przez swoją właścicielkę. W efekcie 6-miesięczny szczeniak miał połamane przednie łapki. Wiele nacierpiała się również suczka Goja, która była bardzo zaniedbana, a łańcuch wrósł w szyję zwierzęcia czy też suczka Maja, która była głodzona i przetrzymywana w ciemnej szopie, co doprowadziło do paraliżu zwierzęcia. W tych przypadkach właściciele zwierzaków usłyszeli wyroki w zawieszeniu.

Tylko w przypadku katowanej suczki Mejdej, którą właściciel powiesił na drzewie i bił metalową rurką po głowie do momentu aż zwierzę przestało skomleć zapadł wyrok w którym właściciel poszedł do więzienia. Mężczyzna usłyszał wyrok 8 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Ciekawe jak będzie w przypadku ostatniego głośnego zdarzenia, czyli suczki husky, która została skatowana drewnianym kołkiem, a następnie wyrzucona do rowu. W tym przypadku proces dopiero przed nami.

Nadzieję na wyrok bez zawieszenia daje to, że Sejm zaostrzył właśnie kary za znęcanie się nad zwierzętami. W Ustawie o Ochronie Zwierząt zmieniły się następujące przepisy - zwiększeniu ulegają kary za zabijanie, uśmiercanie i znęcanie się nad zwierzętami z dotychczasowych 2 lat na 3 lata. A także, jeżeli czyn zabroniony wykonywany był ze szczególnym okrucieństwem to kara zmienia się z dotychczasowych 3 lat na 5 lat. Ustawa zakłada też m.in., że w razie skazania za przestępstwo zabicia lub znęcania się nad zwierzęciem, sąd będzie orzekał wobec sprawcy obligatoryjną nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt w wysokości od 1 tys. do nawet 100 tys. zł. Ustawa przewiduje też, że sąd będzie mógł orzec - tytułem środka karnego - zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej ich kategorii.

Jednak obrońcy praw zwierząt, w tym OTOZ Animals Gorzów apelują o wprowadzenie do ustawy zakazu stałego utrzymywania psów na łańcuchach, zakazu prowadzenia cyrków z udziałem zwierząt, zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz doprecyzowania przepisów w sprawie hodowli psów i kotów rasowych.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości