Nowe pojemniki już na wszystkich osiedlach

26 stycznia 2018, 22:16, red
fot. czytelnik Wojtek
W ramach zmian w segregacji odpadami firmy rozstawiły ponad 12 000 pojemników dla zabudowy mieszkaniowej oraz rozdały 13 000 pakietów właścicielom domów jednorodzinnych. Według operatorów z segregacją śmieci w Gorzowie jest coraz lepiej.

Zgodnie z zapowiedziami zbliża się koniec okresu przejściowego dla zmiany systemu odbioru odpadów na terenie Gorzowa i okolicznych gmin oraz dla zmiany operatora w Sektorze II w Gorzowie. W kończącym się tygodniu prowadzono prace w Śródmieściu, na osiedlach Staszica, Chopina, Górczynie, Manhattanie, Sadach, Piaskach, Dolinkach Wieprzyce, na Słonecznym, Europejskim oraz na Zawarciu i Zakanalu.

Łącznie zaangażowanych było 38 pracowników firm ENERIS Surowce, Ragn-Sells oraz Albar. Od samego początku rozstawiono ponad 12 000 pojemników i rozdano 13 000 pakietów zawierających worki, harmonogramy i materiały edukacyjne dla zabudowy jednorodzinnej.

Na kilku osiedlach, na prośbę administracji, ustawiono również 154 tak zwanych dzwonów do zbierania odpadów surowcowych. Cały czas trwają również prace przy wymianie i dostawianiu pojemników – część mieszkańców lub administratorów zmieniła w trakcie deklaracje lub uznała, że potrzebuje większej liczby pojemników do segregacji surowców.

- O tym, ile i jakich pojemników powinno trafić do danej altany śmietnikowej lub przed posesję, decyduje zarządzający daną nieruchomością. Dlatego też zwracamy się do wspólnot i administratorów o zgłaszanie do związku ostatecznego zapotrzebowania na pojemniki określonych frakcji, dostosowanych do liczby mieszkańców, a nie powierzchni posiadanych altan, ponieważ ciągle jeszcze dostajemy sprzeczne informacje. Zdarza się, że w ciągu tygodnia dostawiamy i zabieramy pojemniki z tych samych miejsc – opowiada Katarzyna Szczepańska, Dyrektor Biura Związku Celowego Gmin MG-6. 

Obecnie trwa również dostawianie i wymiana pojemników na odpady komunalne wytwarzane przez podmioty gospodarcze. Mają one czas do 30 stycznia na złożenie nowych deklaracji. Według zebranych informacji duża grupa przedsiębiorców rezygnuje z sortowania odpadów, co oznacza odbiór dostarczonych już pojemników na segregację i dostarczanie koszy na odpady zmieszanie.

Według raportu Eneris Surowce coraz więcej gorzowian segregujących śmieci robi to właściwie. - Na pierwsze wiarygodne dane powinniśmy poczekać jeszcze około trzech miesięcy, ale już widać przy codziennej pracy, że do pojemników na odpady surowcowe trafia coraz więcej szkła, plastiku czy makulatury. Bardzo prosimy o czytanie etykiet na pojemnikach i wrzucanie do pojemników odpowiednich odpadów segregowanych. To działanie zwiększające poziom recyklingu oraz rzeczywista ochrona środowiska – mówi Tomasz Bielański, Dyrektor gorzowskiego oddziału Eneris Surowce S.A.

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości