Od kilku lat Stowarzyszenie Empatia namawia Polaków do rezygnowania z fajerwerków w sylwestrową noc. Wszystko w obronie zwierząt, które boją się wystrzałów. Kilka miast zrezygnowało z pokazu sztucznych ogni i zastąpiło je pokazem światła i laserów właśnie ze względu na dobro zwierząt– tak było m.in. we Wrocławiu, Krakowie czy Poznaniu. Co ciekawe, w tym roku Poznań powraca do pokazu fajerwerków podczas imprezy sylwestrowej – jak tłumaczą władze Poznania pokaz fajerwerków będzie dużo tańszy niż, ubiegłoroczne projekcje.
Obrońcy praw zwierząt chcieli, aby również władze Gorzowa oficjalnie zrezygnowały z pokazu sztucznych ogni na bulwarze. Jednak petycja złożona w magistracie nie dostała pozytywnej odpowiedzi urzędników. W planie tegorocznej imprezy na Bulwarze Zachodnim jest oczywiście pokaz sztucznych ogni.
Dlatego też w tym roku Anaconda Fundacja Obrony Praw Zwierząt kierują swoją prośbę do zwykłych mieszkańców. Pod hasłem „Zwierzęta są dla nas ważne – nie strzelamy w Sylwestra” apelują w mediach społecznościowych o zrezygnowanie z fajerwerków.
- Właściciele psów czy kotów wiedzą na pewno jak wielki strach u niektórych zwierzaków wywołują huki wystrzałów. W skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do zawału. Dla zwierząt mieszkających w gorzowskim schronisku sylwestrowa noc to również niełatwy czas. Niecodziennie słuchają głośnego huku wystrzałów, więc nie są do takich dźwięków przyzwyczajone, z tego względu w naturalny sposób reagują często strachem, a w sytuacjach lękowych spłoszone mogą zrobić sobie krzywdę – tłumaczą działacze gorzowskiej Anacondy.
Co zrobić, aby zadbać o zwierzaka w Sylwestra?
Po pierwsze trzeba odpowiednio wcześnie zaplanować spacer ze swoim psem – najlepiej do godz. 16, aby uniknąć momentu największego hałasu. Pod żadnym pozorem nie można wychodzić z czworonogiem na wieczorny spacer. Wtedy możemy być pewni, że zwierzę przestraszy się huku i może nam uciec lub nawet dostać zawału.
Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie zwierzakowi spokojnego miejsca, z dala od okien, które powinny być zasłonięte. Dla lepszego komfortu i zagłuszenia huku można włączyć muzykę, a także zostawić w pobliżu ulubione zabawki oraz przysmaki. Warto również skontaktować się z lekarzem weterynarii i zapytać się czy należy podać środki uspokajające danemu zwierzęciu. Pod żadnym pozorem nie wolno działać na własną rękę i samemu dawać jakichkolwiek leków.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |