Wiadomości

Sylwester bez fajerwerków?

19 grudnia 2017, 16:36, ak
fot. Dawid Nowakowski
Dla wielu osób Sylwester oczywiście nie może obejść się bez strzelania petardami i fajerwerkami. Dlatego też co roku, obrońcy praw zwierząt apelują o to, aby z zrezygnować z odpalania sztucznych ogni ze względu na dobro zwierząt. W akcję włącza się również fundacja z Gorzowa.

Od kilku lat Stowarzyszenie Empatia namawia Polaków do rezygnowania z fajerwerków w sylwestrową noc. Wszystko w obronie zwierząt, które boją się wystrzałów. Kilka miast zrezygnowało z pokazu sztucznych ogni i zastąpiło je pokazem światła i laserów właśnie ze względu na dobro zwierząt– tak było m.in. we Wrocławiu, Krakowie czy Poznaniu. Co ciekawe, w tym roku Poznań powraca do pokazu fajerwerków podczas imprezy sylwestrowej – jak tłumaczą władze Poznania pokaz fajerwerków będzie dużo tańszy niż, ubiegłoroczne projekcje.

Obrońcy praw zwierząt chcieli, aby również władze Gorzowa oficjalnie zrezygnowały z pokazu sztucznych ogni na bulwarze. Jednak petycja złożona w magistracie nie dostała pozytywnej odpowiedzi urzędników. W planie tegorocznej imprezy na Bulwarze Zachodnim jest oczywiście pokaz sztucznych ogni.

Dlatego też w tym roku Anaconda Fundacja Obrony Praw Zwierząt kierują swoją prośbę do zwykłych mieszkańców. Pod hasłem „Zwierzęta są dla nas ważne – nie strzelamy w Sylwestra” apelują w mediach społecznościowych o zrezygnowanie z fajerwerków.

Ankieta

Fajerwerki w Sylwestra?

  • Nie wyobrażam sobie Sylwestra bez petard i sztucznych ogni43.85%
  • Nie strzelam, zwierzęta są dla mnie ważne18.46%
  • Nie kupuję petard i fajerwerków, bo to strata pieniędzy16.35%
  • Sam/a nie strzelam, ale lubię patrzeć na pokazy fajerwerków21.35%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1040

- Właściciele psów czy kotów wiedzą na pewno jak wielki strach u niektórych zwierzaków wywołują huki wystrzałów. W skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do zawału. Dla zwierząt mieszkających w gorzowskim schronisku sylwestrowa noc to również niełatwy czas. Niecodziennie słuchają głośnego huku wystrzałów, więc nie są do takich dźwięków przyzwyczajone, z tego względu w naturalny sposób reagują często strachem, a w sytuacjach lękowych spłoszone mogą zrobić sobie krzywdę – tłumaczą działacze gorzowskiej Anacondy.

Co zrobić, aby zadbać o zwierzaka w Sylwestra?

Po pierwsze trzeba odpowiednio wcześnie zaplanować spacer ze swoim psem – najlepiej do godz. 16, aby uniknąć momentu największego hałasu. Pod żadnym pozorem nie można wychodzić z czworonogiem na wieczorny spacer. Wtedy możemy być pewni, że zwierzę przestraszy się huku i może nam uciec lub nawet dostać zawału.

Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie zwierzakowi spokojnego miejsca, z dala od okien, które powinny być zasłonięte. Dla lepszego komfortu i zagłuszenia huku można włączyć muzykę, a także zostawić w pobliżu ulubione zabawki oraz przysmaki. Warto również skontaktować się z lekarzem weterynarii i zapytać się czy należy podać środki uspokajające danemu zwierzęciu. Pod żadnym pozorem nie wolno działać na własną rękę i samemu dawać jakichkolwiek leków.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości