Przyszłość na Górczynie należy do tramwaju

4 grudnia 2017, 12:03, ak
gorzowianin.com
W momencie, kiedy pierwsze tramwaje pojadą na os. Górczyn w Gorzowie, komunikację autobusową na tym osiedlu czeka spora rewolucja. Według założeń miasta, w 2021 roku autobusy zmienią swoje trasy, tak aby dowozić pasażerów właśnie do tramwaju.

Miasto wciąż szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektową budowy linii tramwajowej na osiedle Górczyn. Nowa linia nr 4 będzie będzie miała 3,4 kilometry długości i będzie prowadziła od ronda Ofiar Katynia przez Aleję Ruchu Młodzieży Niezależnej, ul. Piłsudskiego, rondo Górczyńskie, ul. Górczyńską, rondo Niepodległości, ul. Okulickiego i zakończy się na ul. Szarych Szeregów. Docelowo linia nr 4 ma połączyć osiedle Górczyn z dworcem PKP, gdzie powstanie centrum przesiadkowe.

O zdanie na temat nowej linii zapytaliśmy czytelników portalu gorzowianin.com. Na pytanie „Jak oceniasz budowę nowej linii tramwajowej na osiedle Górczyn?” odpowiedziało 839 osób. 32,42 % (272 głosy) ankietowanych zaznaczyło, że brakowało tramwaju w tej części miasta. Niewiele mniej, bo 32,18 % (270 głosów) stwierdziło, że to świetny pomysł, ponieważ będzie bezpośrednie połączenie z dworcem PKP. Natomiast 21,1 % (177 głosów) czytelników podkreśla, że jest to zbędna inwestycja i lepiej przeznaczyć pieniądze na coś innego. A 14,3 % (120 głosów) uważa, że autobus na os. Górczyn to zupełne nieporozumienie, bo przecież jest autobus.

Jak się okazuje, uruchomienie linii tramwajowej na os. Górczyn oznacza sporą rewolucję w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w tej części miasta. Obecnie po trasie, gdzie w przyszłości mają jeździć tramwaje, poruszają się autobusy. Jednak ma się to zmienić.

Ankieta

Jak oceniasz budowę nowej linii tramwajowej na osiedle Górczyn?

  • Świetny pomysł, będzie bezpośrednie połączenie z dworcem PKP32.18%
  • Brakowało tramwaju w tej części miasta32.42%
  • To zupełne nieporozumienie, przecież jest autobus14.3%
  • Zbędna inwestycja, lepiej przeznaczyć pieniądze na coś innego21.1%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 839

We wrześniu i październiku na terenie Gorzowa odbyły się badania marketingowe w zakresie struktury popytu w komunikacji miejskiej. Ich celem była analiz obecnego układu komunikacji miejskiej, wskazanie niezbędnych zmian oraz dokonanie optymalizacji istniejącej sieci komunikacyjnej. Obecnie urzędnicy analizują dokument, który liczy ponad 400 stron, a jego wyniki są bardzo szczegółowe.

- Głównym celem zadań oprócz struktury popytu było opracowanie koncepcji funkcjonowania komunikacji miejskiej w momencie, kiedy uruchomimy zostanie tramwaj na Górczyn. Mamy przygotowane kilka wariantów, ponieważ wiemy że na ten temat będzie zacięta dyskusja. Na pewno zrobimy małą rewolucję jeżeli chodzi o autobusy. W momencie puszczenia tramwaju na ul. Szarych Szeregów będziemy musieli zmienić trasy autobusów i skierować je na inne ulice. Wszystko przez to, że chcemy, aby autobusy pełniły rolę dowożącą do tramwajów. W założeniu to właśnie tramwaje mają pełnić wiodącą rolę jeżeli chodzi o komunikację miejską w Gorzowie. Dlatego też siatka połączeń zostanie ułożona tak, aby przesiadki były jak najbardziej dogodne dla mieszkańców – opowiada Marek Świst, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i transportu publicznego.

Pierwsze prace przy budowie nowej linii tramwajowej mają ruszyć w II kwartale 2019 roku i zakończyć się w III kwartale 2021 roku. Inwestycja ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych.  


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości