Felietony

To będą drogie święta…

5 grudnia 2021, 14:30
Świąteczny klimat powoli się rozkręca. W tym roku handel wyjątkowo wcześnie rozpoczął walkę o nasze portfele. Pierwsze Mikołaje dostępne były w NovaPark równolegle z Halloween, co u tradycjonalistów wywoływało konsternację. Z roku na rok okres świąteczno-noworoczny to coraz bardziej męczący czas sprzedawanej nam iluzji. Infantylnych reklam, gdzie medialnym sponsorem wigilijnego barszczu okazuje się Goździkowa i czopki na niestrawność.

O jeden most za daleko… Kiedy kładka?

29 listopada 2021, 08:16
26 listopada minęło dziewięć lat od zamknięcia kładki dla pieszych na moście kolejowym. Najmłodsi gorzowianie lokują kładkę gdzieś pomiędzy bitwą pod Grunwaldem a drugą wojną światową, wyrażając zdziwienie, że takowa przeprawa istniała. Czas zaciera ślad.

Działajmy! Kropla drąży skałę…

14 listopada 2021, 19:51
Miniony tydzień przyniósł gorzowianom niespodziankę. Spółka PKP SA, zarządzająca m.in. dworcami kolejowymi, oznajmiła "Urbi et Orbi", że gorzowski dworzec zyska nowy blask. Dzieło to chwalebne. Niech się mury pną do góry. Kontenerowe sławojki przed obecnym budynkiem chluby miastu nie przynoszą.

Co dalej?! Czy leci z nami pilot?

5 listopada 2021, 11:43
Drożyzna dotarła do dumnej lubuskiej metropolii nad Wartą oraz Kłodawką, o rzeczce Srebrnej nie wspominając. Do widoku kierowców przystawiających sobie do głowy pistolety instrybu… (tfu) dystrybutorów na stacjach paliw pewnie się przyzwyczaimy, ale spirala drożyzny zatacza coraz szczersze kręgi. Przekłada się to również na plany miejskich inwestycji.

Jak uzdrowić kolej regionalną?

18 października 2021, 08:16
Jako mieszkaniec grodu nad Wartą "na dziś" nie mam wielu argumentów, by bronić dobrego wizerunku kolei regionalnej. Jeśli takowy istnieje… Tydzień bez odwołanych lub opóźnionych pociągów byłby nie mniej zaskakujący niż lądowanie Marsjan na gorzowskim bulwarze.

Lubuskie. Kraina lasów i… obwodnic?

6 października 2021, 14:03
Lubuskie to już nie tylko kraina lasów i nowoczesnych technologii (zgodnie z oficjalną linią przekazu). To także kraina obwodnic. Idylliczny obraz czasem zmąci rozkraczony na szlaku szynobus, ale coś się przynajmniej kręci. Raz lepiej, raz gorzej.

Felieton pismaka: Elektryfikacja w Gorzowie wciąż w sferze marzeń

29 września 2021, 11:21
Gorzów Wielkopolski to ostatnie miasto wojewódzkie na mapie Polski, które wciąż nie ma porządnych połączeń kolejowych. O elektryfikacji LK203 z Krzyża przez Gorzów do Kostrzyna rozmawiano parę lat temu. Znów były obiecanki, już prawie robotnicy wbijali łopaty, przez kilkanaście miesięcy pracowano nad studium wykonalności. Eksperci sprawdzali, czy się opłaca, czy jest potencjał.

Czy CPK to kolejowa szansa dla Gorzowa?

25 sierpnia 2021, 23:03
Na „Lubuskich torach” to także rozmowy z tymi, którzy kreują rozwój kolei w Polsce i województwie lubuskim. O gorzowskim odcinku komponentu kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego rozmowa z Marcinem Horałą - sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.

Co dalej z elektryfikacją linii kolejowej Kostrzyn - Piła?

15 sierpnia 2021, 17:37
Kilka lat temu odżył temat elektryfikacji linii Kostrzyn - Piła. Na licznych konferencjach przedstawiano wizję kolejowej "nowej jakości", na którą w Gorzowie bezskutecznie czekamy od lat, a PKP PLK podjęły konkretne działania na etapie przygotowawczym.

Quo vadis lubuskie POLREGIO?

7 lipca 2021, 18:38
Z Marzeną Karoń - p.o. dyrektor Lubuskiego Zakładu POLREGIO w Zielonej Górze rozmawia Robert Trębowicz, ekonomista, publicysta, specjalista ds. kolei. Twórca Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa.


Fotoreportaże