Wiadomości

Jakie auta lubią złodzieje?

29 grudnia 2016, 14:28, Anna Warchoł
fot. KWP
Końcówka roku to czas na podsumowania. Wśród jednego z pierwszych, jakie przygotowaliśmy dla czytelników jest zestawienie najczęściej kradzionych samochodów na terenie Gorzowa i powiatu gorzowskiego w 2016 roku.

Wiele aut, które znikają sprzed naszym domów idą po prostu „na żyletki”, a ich części są sprzedawane za granicą. Łupem złodziei padają zarówno pojazdy nowe – zabezpieczone supernowoczesnymi systemami jak i pojazdy starsze, często uznawane przez właścicieli jako „przecież go nie ukradną!”. Nic bardziej mylnego, bo nie tylko rocznik auta ma znaczenie.

- Tylko w tym roku do 28 grudnia na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie, czyli w samym mieście jak i powiecie gorzowskim dokonano kradzieży 73 pojazdów – mówi Maciej Kimet z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. To znaczny spadek jeżeli chodzi o liczbę kradzionych aut. Dla porównania w 2014 roku liczba ta wynosiła 124 pojazdy.

W ostatnich latach najczęściej kradzionym samochodem na terenie Gorzowa i powiatu gorzowskiego był volkswagen passat i volkswagen touran. Jednak w tym roku, pierwsze miejsce pod względem kradzieży należy do volkswagena golfa. Aż 11 właścicieli straciło swoje pojazdy. Drugie miejsce zajmuje audi A6 – tutaj skradziono 10 aut. Podium zamyka audi A4 – 7 skradzionych pojazdów.

Złodzieje równie często kradli samochody marki skoda octavia, volkswagen touran i volkswagen passat – po 7 aut.

Nie zawsze da się uniknąć kradzieży naszego samochodu, ale jak podkreślają policjanci warto przestrzegać kilku prostych zasad.

1. Nie zostawiaj kluczyków w stacyjce, a tym bardziej włączonego silnika jak wysiadasz z samochodu - wiele osób straciło samochód wychodząc otworzyć bramę do garażu. Naprawdę nie potrzeba wiele czasu, aby zdążyć odjechać twoim samochodem.

2. Jak wsiadasz do samochodu to zamykaj wszystkie drzwi, unikaj także pozostawiania torebki czy innych cennych przedmiotów w widocznym miejscu, np. na siedzeniu. Łatwo jest paść ofiarą kradzieży stojąc np. na światłach - złodziej potrafi szybko otworzyć drzwi i uciec z twoimi rzeczami. Co gorsza może także zaatakować ciebie i uciec z twoim samochodem!.

3. Zamontuj alarm - pomimo tego, że często ludzie ignorują wyjące alarmy i nie stanowi to zbyt dużej przeszkody dla złodziei, to zawsze jest to coś, co może zniechęcić złodzieja i złodziej prędzej wybierze samochód bez alarmu.

4. Będąc w podróży parkuj swój samochód w nocy na strzeżonym parkingu - często ofiarą kradzieży padają samochody z "obcymi" tablicami rejestracyjnymi.

Skutecznym zabezpieczeniem przed kradzieżą okazuje się znakowanie samochodów - usunięcie oznakowania jest bardzo kłopotliwe i wielu złodziei zdecyduje się na łatwiejsze "łupy". Będzie to też pomocne policji w poszukiwaniu pojazdu lub jego identyfikacji w przypadku uszkodzeń pola numerowego lub innych tego typu zniszczeń.

5. Samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który m.in. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi.

6. Jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy - dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości