Wiadomości

Szlabany otworzy dźwięk syreny

19 grudnia 2016, 14:57, Anna Warchoł
fot. Anna Warchoł
Mieszkańcy osiedla Górczyn w Gorzowie podjęli decyzję o zamontowaniu specjalnych czujników na szlabanach. Póki co, urządzenia reagujące na dźwięk sygnału karetki czy straży pożarnej zostały założone w dwóch lokalizacjach.

Tylko w tym roku w Gorzowie były dwie głośne sprawy szlabanów, które stanęły na przeszkodzie karetki jadącej do osoby potrzebującej natychmiastowej pomocy. Tak było 26 kwietnia przy ul. Bogusławskiego, kiedy karetka jechała do dziecka z drgawkami czy też 30 sierpnia przy ul. Sosnkowskiego, gdzie pogotowie dostało wezwanie do kobiety po operacji serca, która zasłabła.

W obu przypadkach ratownicy medyczni nie byli w stanie dojechać pod klatkę, ponieważ szlabany były otwierane na pilota.

Takich przypadków na szczęście nie będzie w innym miejscu na osiedlu Górczyn. Chodzi o szlabany przy ul. Bohaterów Lenino i Narutowicza, które należą do Spółdzielni Górczyn.. Tam w poniedziałek 19 grudnia zostały zamontowane na szlabanach specjalne czujniki, które reagują na dźwięk sygnału karetki pogotowia czy straży pożarnej. Decyzję o zamontowaniu takich urządzeń podjęli sami mieszkańcy.

- Kiedy podjeżdżamy z włączonymi sygnałami pod taki szlaban, on automatycznie sam się otwiera. Dzisiaj kontrolowaliśmy te dwa miejsca i wszystko działa bez zarzutu. Szlabany zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami – mówi Bartłomiej Mądry, oficer prasowy gorzowskiej straży pożarnej.

Natomiast jeżeli chodzi o szlabany przy Bogusławskiego czy Sosnkowskiego, to tam nic się nie zmieni. - Rozmawialiśmy wiele razy z mieszkańcami na specjalnych spotkaniach i proponowaliśmy takie rozwiązania. Jednak mieszkańcy nie zgodzili się na zamontowanie takich czujników ze względu na zbyt wysokie koszta. Chodzi tutaj o kwotę 2,5 tysiąca za jedno urządzenie – komentuje Elżbieta Malisz, prezes firmy Zarządzanie Nieruchomościami Locum.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości