Wiadomości

Ptasia grypa pod Gorzowem

3 grudnia 2016, 22:26, Anna Warchoł
W podgorzowskim Deszcznie padło kilka tysięcy gęsi. Służby podejrzewają, że przyczyną jest ptasia grypa. W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się specjalny sztab zarządzania kryzysowego.

Portalowi gorzowianin.com udało się ustalić, że w podgorzowskim Deszcznie padło kilka tysięcy sztuk gęsi. Tę informację potwierdziła nam Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzecznik wojewody lubuskiego.

W tej sytuacji w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w trybie pilnym zebrał się sztab zarządzania kryzysowego. - Cały czas pracujemy i opracowujemy rozporządzenie. Po godz. 23 wydamy oficjalne oświadczenie, które zostanie opublikowane na stronach urzędu, starostwa i gmin – komentuje rzecznik wojewody.

Jeżeli potwierdzi się, że drób padł ze względu na ptasią grypę, to zostaną wprowadzone odpowiednie kroki, w tym utworzenie strefy zagrożonej zagrożeniem w promieniu 10 km od Deszczna. W takim przypadku na drogach wylotowych pojawią się specjalne maty dezynfekujące dla samochodów, a także maty dla ludzi. Tak było m.in. w 2006 roku w Toruniu.

Wirus ptasiej grypy ginie w temperaturze 70 °C. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22 °C i ponad 30 dni w 0 °C.

Ludzie zarażają się H5N1 dotykając chorych ptaków, ich wydzielin lub odchodów. Dotychczas większość przypadków zachorowań u ludzi zdarzyła się w rejonach wiejskich czy podmiejskich, gdzie w wielu gospodarstwach hodowany jest drób. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia się, należy:

- wszystkie przedmioty stykające się z surowym drobiem należy myć detergentem i dokładnie spłukiwać

- uważać, by soki z surowego mięsa nie stykały się z innymi produktami spożywczymi

- unikać kontaktu z ptasimi odchodami (np. podczas mycia samochodu, okien) – używać jednorazowych rękawiczek

- unikać bezpośredniego kontaktu z ptactwem (zwłaszcza z padłymi sztukami) – nie dotykać; zarazić się można poprzez kontakt z piórami, pierzem lub puchem

- powstrzymać się od jedzenia potraw z surowych jaj

- ptasie jajka przechowywać osobno, nie pozwalając by weszły w kontakt z inną żywnością; przed użyciem zaleca się wyparzyć je we wrzątku

- myć ręce i narzędzia po każdej obróbce produktów drobiowych.

AKTUALIZACJA

godz. 23.10 - Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć od niedzielnego poranka zostaną wyznaczone strefy w promieniu 3 i 10 km. Zostanie również wprowadzona kwarantanna, która będzie trwała 20 dni. Co istotne jest to wirus H5N8, który nie przerzuca się na ludzi, dotyczy jedynie ptaków. 

godz. 0.30 -  Pierwsza strefa zapowietrzona obejmuje 3 km od ogniska ptasiej grypy. Natomiast druga strefa zagrożenia to promień 10 km. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się tego wirusa. Na terenie stref będą tablice informacyjne, maty dezynfekujące, specjalna odzież ochronna oraz wzmożony nadzór sanitarny - komentuje Tadeusz Woźniak, lubuski wojewódzki lekarz weterynarii.

godz. 0.50 - Na przeciwko fermy, gdzie padły gęsi pojawił się policyjny patrol.

godz. 1.10 - Strefa 3 km, która jest obszarem zapowietrzonym będzie obejmowała teren całego Deszczna. A także Gorzów Wielkopolski w części położonej na południe rzeki Warty w obrębie ulicy Siedlickiej, Strażackiej, Świetlanej, Nowej, Brzozowej, Skwierzyńskiej, Wietrznej i ulic je łączących oraz miescowości Karnin, Maszewo, Glinik.

godz. 1.15 - Natomiast obszar zagrożony do 10 km będzie obejmował Gorzów.

W gminie Santok miejscowości Wawrów, Janczewo, Górki, Gralewo, Santok, Stare Polichno i Czechów.

W gminie Deszczno miejscowości Ciecierzyce, Borek, Brzozowiec, Kiełpin, Bolemin, Krasowiec, Prądocin, Białobłocie, Łagodzin, Ulim, Niwicę, Dzierżów, Dziersławice, Płonice, Orzelec i Koszęcin.

W gminie Bogdaniec miejscowości Jasieniec, Jeżyki, Jeże i Wieprzyce

Na terenie powiatu międzyrzeckiego w gminie Skwierzyna będą to miejscowości Trzebiszewo, Murzynowo, Kijewice, Dobrojewo, Gościnowo, Osetnica

W gminie Bledzew będzie to droga krajowa nr 24.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości